2016. június 29.

Mozzarellás tekercsek


„A semleges ízű mozzarella új életre kel” projekt újabb fejezete. Klasszisokkal jobb, mint a rántott  változat, nem is sokkal macerásabb elkészíteni. Sőt. Meccsnézéshez (is) ideális, jól illik hozzá egy hideg sör, lehet kézzel is enni, laktató, egyszóval igazi partikaja.

Hozzávalók 16 db tekercshez:
kb. 300 g pizza mozzarella tömbsajt (ez keményebb állagú, mint a friss mozzarella, ami lében kapható)
4 db friss réteslap
16 db vékonyra szeletelt füstölt sonka
48 db magozott olajbogyó
olaj a sütéshez

A sajtot ujjnyi hasábokra darabolom, majd fél órára hűtőbe teszem (vagy 15 percre mélyhűtőbe), így nem folyik ki sütéskor, csak kellemesen lágyra melegszik. A rétestésztát kiterítem, és minden lapot négybe vágok, majd nedves, tiszta konyharuhával letakarom felhasználásig, hogy ne száradjon ki. Az olajbogyót hosszában elfelezem, majd mindegyik sonkaszeletre teszek egy-egy hasáb mozzarellát, amit jobbról-balról körülveszek felezett olajbogyóval. 


Feltekerem a sonkát, majd mindegyik csomagot betekerek egy-egy réteslap darabba, aminek a szélét az ujjammal benedvesítem, hogy lezárjam (tojással is lehet, de ezért nem érdemes feltörni egy tojást). A réteslap csomagokat forró, bőséges olajban aranybarnára sütöm. Egyszerre annyi tekercset teszek a forró olajba, hogy sütés közben ne érjenek egymáshoz, majd ha már aranybarnára sültek, konyhai papírtörlőre szedem, hogy megszabaduljak a felesleges olajtól.
Melegen tálalom kedvenc paradicsom ketchupommal

Innen az ötlet.

2016. június 28.

Sült camembert


Az egyik kedvenc sajtunk, a camembert nevét születési helyéről, a normandiai Orne megye Camembert nevű kis falujáról kapta. Eredetileg nyers tejből, kizárólag a franciaországi Normandiát alkotó megyék (Manche, Orne, Calvados, Seine Maritime, Eure), normandiai fajtájú teheneket tartó tehenészeteiből származhatott a sajt alapanyagát képező tej, de ma már az egész világon készítenek camembert sajtot, nem csak nyers tejből.
A sajt maga 2 nap alatt készül el, az érlelő helyiségek polcain még 12 napig érik, ezen idő alatt alakul ki fehér nemespenész kérge. A gyártást követő 21 nap elteltével nyilvánítják érettnek a sajtot, 30-35 naposan pedig fogyasztásra legalkalmasabbnak. Nyersen is szeretjük, de sütve (vagy grillezve) az egyik kedvenc csemegénk. Friss kenyérrel tunkolva a legjobb!

Hozzávalók fejenként:
1 guriga camembert
2-3 gerezd fokhagyma
1 ág friss rozmaring (opcionális)
1 ek olívaolaj
1 ek fehérbor
frissen őrölt színes bors, ízlés szerint


A fokhagymát megpucolom és hasábokra vágom, a rozmaring leveleket leszedem a száráról. A sajtba késsel lyukakat ejtek és a lyukakba tömködöm a fokhagyma hasábokat (meg a rozmaring leveleket). A sütőt előmelegítem 200 fokra, majd ha nincs saját fadoboza a sajtnak, alufóliából akkora darabot tépek, hogy a sajtot kényelmesen körbevegye és majd be is tudjam vele fedni. Az alufóliát - ott, ahol a sajt lesz - megkenem vékonyan olívaolajjal, a sajtot a töltött felével felfelé az olajos alufóliára ültetem (vagy a saját fadobozába), majd köré hajtom az alufóliát. Löttyintek rá pici olívaolajat és fehérbort, tekerek rá borsot, majd az alufóliával lefedem, a sajtbatyut a sütőbe tolom és sütöm 15-20 percig, majd kitakarom a tetejét és további 8-10 percet sütöm. Azon melegében, friss kenyérrel tunkoljuk ki a fóliából (vagy dobozból), száraz fehérbort iszunk hozzá.


2016. június 20.

Jeges nyalánkság


Végre itt a fagyiszezon! Íme a világ legegyszerűbb jeges nyalánkság „receptje”. Nem kell főzni, nem kell hozzá fagyigép, nincs benne tej, hozzáadott cukor vagy egyéb édesítő, krémesítő, semmi más, csak gyümölcs!  Ezt a szuperegyszerű „fagyit” még a laktózérzékenyek és az ételallergiások is ehetik!


Egy szelet dinnyét kimagozok, késes robotgépben turmixolom és jégkrém formákba öntöm, amibe dugdosok még gyümölcs darabokat (most ribizlit, cseresznyét és málnát). Ezekhez a gyümölcsökhöz jól illik egy icipici rózsavíz, így az is kerül bele, de tényleg csak egy gondolatnyi. Pálcika beleszúr, majd irány a fagyasztó! Pár óra múlva már lehet nyalakodni! 


Pimientos de Padrón, a „spanyol rulett”


Születésnapomra kaptam egyik kedves barátomtól egy ládányi Pimientos de Padrón paprikát, amiből világszerte az egyik legkedveltebb spanyol tapas készül.


A Pimientos de Padrón paprika ropogós, színe leginkább az érett  lime-ra hajaz, nagyjából 4-5 cm hosszú és íze intenzíven „zöld” és picit pikáns. Nagyjából minden tizedik csípős, ezért is hívják „spanyol rulettnek”, mert ránézésre nem lehet megállapítani, melyik az erős. A csípős egyedek sem veszettül csípősek, a Scoville skálán 500 és 2500 egység között mozognak. 


Többféleképpen készíthetjük: a legegyszerűbb füstölésig hevített öntöttvas serpenyőben, pici olíva (vagy más növényi) olajon, pár perc alatt, kevergetve addig sütni, míg kezd hólyagosodni a héja és elszíneződni a sütéstől. Van, aki bő olívaolajban süti, de kevés olajban sütve kevésbé lesz szottyos. Sütés után megszórják ízlés szerint tengeri sópehellyel és még forrón tálalják.
Előszeretettel grillezik faszénparázs felett, amitől még egy kis füstös ízt is kap. Van, hogy sütés/grillezés után felszúrják rozmaring ágakra, némi félkemény sajttal és olívabogyóval felváltva és kész az ízletes előétel, amiből pukkadásig lehet falatozni, mert abbahagyhatatlan.
Használják főzéshez is, mert igazán jól
passzol homárhoz, garnélarákhoz, kolbászhoz, sertéshúshoz, baromfihoz és még paradicsomos ételekhez is, de a legelterjedtebb tálalási módja mégis a tapas, a spanyol finger food. Népszerűségét mi sem jelzi jobban, mint hogy a spanyol Herbon-ban 1979-óta minden év augusztusában fesztivált szerveznek e népszerű, eredett védett paprikának.

2016. június 14.

Rózsavizes, rebarbarás eper lekvár


Lassan vége az eper szezonnak, de lehet még kapni a piacon (nálunk érik még a kertben), de már nem olyan kívánatosak mint a szezon elején, nyugodt szívvel megfőztem lekvárnak, ezúttal rebarbarával. A végeredmény picit savanykás a rebarbarától, üde, egzotikus a rózsavíztől. Jó, na.
Amit lehet, cukor nélkül főzök be, de ebbe a lekvárba kívánkozott egy kis édesítés, mert a rebarbarától igen csak fanyar lett volna cukor nélkül és a sok esőtől az eper sem olyan édes, mint lehetett volna kánikula idején.

Hozzávalók:
2 kg eper
1 kg rebarbara
1 evőkanál (vagy picit több) rózsavíz
250 g nádcukor (vagy egyéb édesítőszer)
pektin, vagy 2 csomag lekvár zselésítő

Mosás – tisztítás - aprítás után rozsdamentes edénybe teszem a gyümölcsöt a zselésítővel és nádcukorral, felfőzöm és kb 5 percig forralom. Hozzáadom a rózsavizet és további 3 percig főzöm, majd csírátlanított* üvegekbe szedem, kupak mindegyikre, fejtetőre velük 5-10 percre, majd betolom a 130 fokos, már kikapcsolt sütőbe, ott hűlnek ki szép lassan, másnapig, majd mennek a kamrapolcra.

*A befőttekhez, lekvárokhoz úgy csírátlanítom az üvegeket, hogy kupakjukkal együtt nagyon alaposan elmosogatom, még alaposabban elöblítem, lecsurgatom, majd szájukkal felfelé tiszta tepsire sorakoztatom, a kupakokat is melléjük teszem. Betolom a tepsit 120 fokos sütőbe legalább 20 percre, vagy annyi időre, ameddig megfő a belevaló.

Akinek van mosogatógépe, csírátlaníthatja az üvegeket egy 90 fokos mosogatással, a lényeg, hogy a lekvárt a még forró üvegekbe szedjük, azonnal zárjuk le és fordítsuk fejtetőre pár percre (így vákuum képződik).

Innen az ötlet.

2016. június 6.

Pizza golyók


Csodás hétvégét töltöttünk a Balaton északi partján, Vászoly közelében, a szőlőhegyen. Már abban a kórban vagyunk, hogy kibírunk egy hétvégét anélkül, hogy fürödnénk a tóban, sokkal többet jelent számunkra a teraszról elénk táruló látvány, belátni majdnem az egész Balatont. 

Hajnal a vászolyi szőlőhegyen
Szombaton lementünk Tihanyba a piacra, mert ugye nincs szombat piac nélkül és a Tihanyi Piac Placc az a hely, amit ha arra jár az ember, látni kell. Gyönyörű idő volt, a piaci Bisztró pultjánál hatalmas sor állt, bent épp Takács Lajos séf igazgatta a csapatot, nem jött, hogy higgyek a szememnek, de örömteli, hogy szombatra leugrik Pestről egy cool piaci büfébe jót főzni. A piac amúgy szuperhangulatos. Középen egy emelvény szerűségen lehet babzsák fotelokban ücsörögni, iszogatni, eszegetni, kicsit olyan volt a hangulat, mint a Boriék Glampingjein  és bár paradicsomot nem sikerült vennünk (klasszikus zöldségárust nem találtunk), vettünk isteni finom helyi érlelt sajtokat és friss házi vajat (utóbbit baromi drágán, de egyszer élünk), a kispiacon meg juhbélbe töltött grillkolbászt, amit állítólag Zircen készítenek és ami grillezve igazán finomnak, jó szaftosnak bizonyult. Vasárnap felmentünk Vászolyba a Szent Jakab forráshoz, sétáltunk a faluban, ücsörögtünk pár percet a tó partján, ahol a közelgő vihar ellenére is percek alatt lelassul, megnyugszik az ember. 


Útba ejtettük Tamás bátyó gunyhóját és egyre jobban megértettük, miért döntöttek úgy a barátaink, hogy itt a szőlőhegyen szeretnék eltölteni nyugdíjas éveiket. Pazar egy hely és minden megvan a tökéletes pihenéshez akkor is, ha még nem nyugdíjas korú az ember.
Indulás előtt, útravalónak készítettem ezeket a falatkákat, egy tasty videó alapján. Készen kapható pizza tésztából, vagy leveles tésztából 5 perc összedobni, 20-25 perc alatt megsülnek és percek alatt el is fogynak.

Hozzávalók 12 darabhoz
1 csomag pizza tészta
12 kiskanálnyi pizzaszósz
12 szelet szalámi
12 db mini mozzarella golyó
3 evőkanál olvasztott  vaj
2 gerezd zúzott fokhagyma
só, bors, ízlés szerint
1 evőkanál szárított oregánó
frissen reszelt parmezán sajt a bucik tetejére


A készre nyújtott pizza tésztát kiterítem, 12 darabra vágom és mindegyikre teszek 1-1 kiskanál pizza szószt, szelet szalámit, meg 1-1 mini mozzarella golyót. A tészta széleit összecsípem, összezárom, a keletkezett bucit az illesztéssel lefele sütőpapíros tepsire teszem, majd megismétlem ugyanazt mint a többi 11 tésztadarabbal. Az olvasztott vajat elkeverem a zúzott fokhagymával, sóval, borssal és az oregánóval egy kis tálban, majd kenőecsettel megkenem a keverékkel minden tésztabuci tetejét és a tetejére reszelek parmezánt.
200 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig (illetve addig, amíg már szépen pirul) sütöm, majd azonnal tálalom. Pizza szószt adok hozzá, lehet bele mártogatni.

Leveles tésztából is elkészítettem, talán még jobb, mint pizza tésztából!


Vizuális típusúaknak itt a videó az elkészítésről.

2016. június 3.

Csirke saslik „light”


Zsírosabb hús helyett készíthetünk sovány csirke saslikot: a húsfalatok közé ne szalonnát, hanem újhagymát és vékony citromszeleteket fűzzünk és ne majonézes krumplisalátával együk a saslikot, hanem pld. egy adag üde, karcsúsító, vérnarancsos-grapefruitos édeskömény salátával. Jön a hétvége, grillezzünk!

Hozzávalók 4 adaghoz:
4 db csirkecomb filé
grillfűszer ízlés szerint
1 bio citrom
1 csokor újhagyma
bambusz, vagy fém saslik pálcák

A csirkecomb filét falatnyi darabokra vágom , majd kedvenc fűszerkeverékemmel befűszerezem. A jól megmosott citromot vékonyan felszeletelem, a megtisztított újhagymát kétujjnyi darabokra vágom, majd felváltva a hússal és a citrom szeletekkel a saslik pálcákra fűzöm. 12-15 perc alatt a nyársakat faszén parázs felett, grillrácson megsütöm, tálalás előtt 5 percig lefedve pihenni hagyom. Salátával kínálom.

 (A recept eredetileg a femina.hu-n jelent meg, idén márciusban.)

2016. június 2.

Vérnarancs-grapefruit-édeskömény saláta olajbogyóval


A grapefruit édesköménnyel és rukkolával az egyik kedvenc salátám! Vérnaranccsal és olajbogyóval gazdagítva még pazarabb, bármikor szívesen eszem magában, hal, vagy grill húsok mellé.

Hozzávalók 4 adaghoz:
1 gumó édeskömény
100 g rukkola
2 kis fej salottahagyma
2 grapefruit
2-3 vérnarancs

maréknyi fekete, vagy kalamata olajbogyó
pár evőkanál (citromos, vagy mandarinos) olívaolaj
frissen őrölt bors, ízlés szerint

A konyhakész (megpucolt, megmosott) édesköményt és salottahagymát vékonyan felszeletelem, salátás tálban összekeverem a rukkolával. A grapefruitot és vérnarancsot meghámozom és kifilézem, a filéket hozzáadom a salátához, a filézés után megmaradt részből a levet a salátára facsarom. Meglocsolom az egészet kevés (citromos, vagy mandarinos) olívaolajjal, tekerek rá kevés borsot, hozzáadom a salátához az olajbogyót, alaposan összeforgatom és azonnal tálalom.

 (A recept eredetileg a femina.hu-n jelent meg, idén márciusban.)

2016. június 1.

Zöldspárgás újkrumpli saláta kéksajt mártással


Csupa „szeretem” dolog van benne. Üde és laktató.

Hozzávalók 2 főre:
30 dkg apró újburgonya
25 dkg zöld spárga
1 teáskanál dijoni magos mustár
1 evőkanál (fehér) balzsamecet
3 evőkanál extra szűz olívaolaj
15 dkg krémes kéksajt (roquefort, vagy gorgonzola picante)
2 szál újhagyma, vékonyra szeletelve
só és frissen őrölt bors

mokkáskanálnyi cukor
kis csokor petrezselyemzöld, aprítva

A krumplit alaposan megmosom és enyhén sós vízben 10-12 perc alatt puhára főzöm. Leszűröm és hagyom kicsit hűlni, majd mindegyiket negyedelem. A zöld spárgát megmosom, lepattintom a szárát, ott fog eltörni, ahol már nem fás. A használható részét centis darabokra vágom, kevés cukros-sós vízben roppanósra párolom, majd leszűröm és hagyom hűlni.
Összekeverem a balzsamecetet a mustárral, az olívaolajat lassan, egyenletesen keverem hozzá, mintha majonézt készítenék. Sózom, borsozom és hozzákeverem az elmorzsolt kéksajtot, majd belekeverem a hagymát, a burgonyát, a zöld spárgát és megszórom a petrezselyemmel.  Azonnal tálalom.