2014. február 26.

Zelleres almakrémleves, gabonatejfőzőben


Holnapután nyílik a 2014 évi Konyhakiállítás. Már nagyon készülök! Szombaton két alkalommal is “a pult mögé” állok: fél egytől az Origo Táfelspicc standján kínálom a nem szokványos tafelspitzem (recept és részletek később), délután háromtól pedig az OTP Klub standján kínálom kóstolásra kedvenc vöröslencse pástétomom, amit csúcs szuper Olajtársaság – Omnium olajakkal locsolunk meg. Gyertek, találkozzunk személyesen is!
A készülődés miatt kevesebb idő jutott ebédfőzésre, nem is vágytunk ma csak egy jó krémlevesre, amit gyorsan összedobtam a gabonatejfőzővel, fél óra múlva meg már kanalaztuk is. A gabonatejfőző gépet is megnézhetitek élőben a Konyhakiállításon, biztosan sok jó ötletet lehet majd kapni a helyszínen a használatára!


Hozzávalók 2-3 adaghoz:
1 kisebb zeller gumó
2 alma
1 salotta hagyma
2 csipet chili pehely (opcionális)
rizstej, a max. jelzésig
csipet só, frissen őrölt bors
1 kiskanál német (mézes) magos mustár
Az előkészítő munka egyszerű. Meghámozom és felaprítom a zellert és salotta hagymát, kicsumázom és felkockázom az almákat, majd egyszerre teszem bele a gépbe a hozzávalókat. Felöntöm a max. jelzésig rizstejjel*, elindítom a gépet (full bean milk gombbal) majd kb. 25 perc múlva dallammal jelzi a gép, hogy kész a leves. Nincs macera, nem kell kevergetni a hagymát dinsztelés közben, nem kell mixelni, passzírozni, pepecselni. Egy gombnyomás az egész.
Ha kész, almakockákkal és csipetnyi chili pehellyel tálalom.
*A rizstejhez kimérek a gabonatejfőző mérőpoharával egy adag megmosott rizst és fél adag kókuszreszeléket, beleteszem mindkettőt a gép tartályába, teszek hozzá egy csipet sót, felöntöm vízzel a max. jelzésig és megnyomom a full bean milk gombot. Ha kész, leszűröm, vagy – pld. főzelékekhez – egy az egyben használom. Ezzel a „fapados” rizstejjel főzni szoktam, ha nem főzéshez szánom, teszek még bele 1-2 evőkanál xilitet/eritritet és egy késhegynyi vanília kaviárt (ez kb. 1 vaníliarúd kikapart magjainak felel meg), így sokkal kellemesebb ízű italt kapok.

2014. február 20.

Céklás gravlax


Tegnap vettem egy szép darab lazacfilét – egy újabb adag gravlax elkészítéséhez, ugyanis itthon épp gravlax őrület van. A Skandináviából származó nyers halételt, a gravlaxot általában lazacból készítik úgy, hogy száraz pácban, hidegben, lesúlyozva érlelik a halfilét 48-72 óráig, majd hajszál vékonyra szeletelve, friss, vagy pirítós kenyérrel, mustáros-kapros szósszal fogyasztják. A pácnak három alapvető összetevője van: só, cukor és friss kapor és ez a száraz pác néhány nap alatt igazán különleges finomságot varázsol egy darab nyers lazacfiléből. A színe kedvéért a pácoláshoz friss céklát is használtam, az összetettebb ízélményért frissen reszelt tormát és reszelt (bio) citromhéjat adtam hozzá.

Hozzávalók:1 darab bőrös lazacfilé4 ek nagyszemcsés tengeri só4 ek barna nádcukor1 közepes céklaujjnyi darab friss torma1 csokor friss kapor1 db (bio)citrom4 cl vodka

A kapros szószhoz:
200 ml tejföl vagy natúr joghurt, lecsepegtetve
1 kiskanál mustár
1 kiskanál méz
fél citrom frissen facsart leve és reszelt héja
kis csokor friss kapor, apróra vágva

A lazacfiléből – ha maradtak benne – egy kis fogóval, vagy szemöldök csipesszel eltávolítom a szálkákat, a zsírosabb, hasi részt lenyesegetem (ebből kitűnő lazac tatár készíthető) és a filét szárazra törlöm.
Egy keverőtálban összekeverem a tengeri sót a nádcukorral, apróra vágom a kaprot, a reszelő kis lyukú oldalán lereszelem a meghámozott céklát és tormát, az alaposan megmosott citrom héját.
Előveszek egy akkora edényt, amiben elfér a halfilé, az aljára szórom a só-cukor keverék felét és egyenletesen eloszlatom egy rétegben.


Ráfektetem a halfilét bőrrel lefelé, a tetejét megszórom a keverék másik felével, egyenletesen, teljesen befedem a filét a cékla és torma reszelékkel, az aprított kaporral és reszelt citromhéjjal. Meglocsolom az egészet a vodkával és befedem egy darab konyhai frissentartó fóliával. A fóliával betakart halfilét lesúlyozom egy vízzel teli edénnyel (vagy alufóliába csomagolt féltéglával, vagy bármivel, ami elég súlyos és aminek sima az alja) és beteszem a hűtőbe minimum 48, de inkább 72 órára. Kb. 12 óránként ránézek, ha engedett levet (fog!), azt leöntöm róla.
Felhasználás napján elkészítem a gravlaxhoz a szószt: egy darab gézben 2-3 óra alatt lecsepegtetem a tejfölt (vagy joghurtot), így megszabadulok a bennük lévő savótól, és krémesebb állagú alapom lesz a szószhoz. A savót nem dobom ki, sütök vele kenyeret, kiflit, vagy zsemlét. Összekeverem a többi hozzávalóval és hűtőben tartom tálalásig.
48 (inkább 72) óra elteltével elkészült a gravlax. Kiveszem a hűtőből, kicsomagolom és folyóvíz alatt alaposan lemosom róla a sós-cukros-céklás-tormás-kapros pácot. Konyhai papírtörlővel szárazra itatom a filét, egy deszkára fektetem bőrével lefelé, és egy nagyon éles, vékony pengéjű (pld. filéző) késsel, laposan ferdén (így nagyobb szeleteket kapok, mint a filé keresztmetszete), a bőrt nem átvágva, hajszálvékony szeleteket vágok, majd leválasztom őket a bőrről (amit a macskának adok, hálás lesz érte), a szósszal  és friss, vagy pirítós kenyérrel tálalom. Ha nem fogy el mind, a maradékot vákuumozó géppel lefóliázom, így hűtőben legalább egy hétig eláll.

2014. február 18.

Meyer citromos csirke


Comfort food a javából. 5 perc előkészítés, aztán betolom a sütőbe  és másfél óra múlva tálalom, nem mellesleg ugyanabban az edényben amiben sütöttem, így a mosogatni való is kevesebb.
Első blikkre furcsa lehet, hogy citromlikőrrel főzzünk, de ez a recept bizony telitalálat. A meyer citromot meg egyszerűen imádom! Azon kívül, hogy gyönyörű, a legfinomabb, legédesebb (ha lehet egy citromra ilyet mondani) és lédúsabb az összes citrom közül. Nem hiába „celeb” a citromok között. Némely zöldségesnél, Spar áruházban rá lehet bukkanni, a színe alapján azonnal kitűnik a többi citrom közül.



Hozzávalók 4 főre:
4 csirkecomb
fél dl olívaolaj
fél dl limoncello (olasz citromlikőr)
1 meyer citrom frissen facsart leve
1-2 meyer citrom felszeletelve
2 teáskanál dijoni magos mustár
2 gerezd fokhagyma, reszelve
pár darab friss kakukkfű ágacska
só és frissen őrölt bors
Összeállítom a szószt, amiben sülnek majd a combok: egy tálban összekeverem az olívaolajat, limoncellót, citromlevet, dijoni magos mustárt és reszelt fokhagymát. A gyönyörű Pataki Sába tálamba sorakoztatom az alsó és felső combra szétválasztott, és sóval – frissen őrölt borssal bőkezűen meghintett csirkecombokat. A combok közé dugdosok meyer citromszeleteket és kakukkfű ágakat, rájuk öntöm a szószt, teszek a tetejükre is citromszeleteket és kakukkfüvet, befedem a tálat és betolom a 200 Celsius-fokra előmelegített sütőbe. Egy óra elteltével leveszem a fedőt és párszór a levével meglocsolgatva, sütöm még 20-25 percig, míg kis színt kapnak a combok. Paszternákos krumplipürével és zöld salátával tálalom.
Innen az ötlet.

2014. február 14.

Gesztenyés, csokoládés mandulatorta

Azt ugye nem kell külön ecsetelnem, melyik a kedvenc helyiségem a lakásban… igen, a konyha. Nem nagy (sőőőt), így a legutóbbi nagy felújítás alkalmával beépíttettem gyakorlatilag plafonig, egy ideig jól el is fértem benne, de mostanra szépen „belaktam” és bár időnként elcsábulok egy-egy új konyhai kütyüre az első gondolatom mindig az, hogy hová fogom tenni, hogy kéznél is legyen, de ne is foglalja el az értékes munkafelületet a konyhapulton… Annak, aki naponta főz, érdemes jól átgondolni és megtervezni a saját konyháját, hogy az igazán funkcionális legyen. És – tapasztalatom szerint – nem mindig az a drágább, amiért vásárláskor több pénzt fizetünk ki! Annak idején szívtam a fogam a többemeletes, kihúzható, keskeny, álló szekrényrészek miatt, mert irreálisan drágának tűntek, de mai napig áldom az eszem értük, mert igazán praktikusan építtettem be mindkettőt: az egyikben a tisztítószereket tartom a mosogató mellett, a másikban (ez 3 emeletes) a gyakran használt fűszereket a tűzhely mellett, így mindig kéznél van az, amire épp szükségem van. Az ergonómia fontos egy családi konyhában is, nem csak egy éttermi konyhán. Ha úgy gondoljuk magunk nem vagyunk képesek megtervezni minden apró részletet, érdemes bátran segítséget kérni szakembertől. Lesz is rá alkalom hamarosan, mert 2014 február 28 és március 2 között, ötödik alkalommal rendezik meg a Budapest Sportarénában a Konyhakiállítást, 2014-es bútor- és konyhagép premierekkel, design díjas fejlesztésekkel, kiegészítő-, kisgép- és konyhafelszerelési újdonságokkal, sok-sok érdekes gasztroprogrammal. Feltétlenül érdemes regisztrálni a www.konyhakiallitas.hu oldalon, így bárkinek esélye nyílik megnyerni a fantasztikus nyeremények egyikét, a fődíj pedig – a Nonoart felajánlásának köszönhetően – egy 2,5 millió Ft értékű konyhabútor!
De vissza a saját konyhámba: megsütöttem életem legfinomabb cukormentes tortáját. Nem mellesleg gluténmentes, így én is élvezhettem az ízét és ha a vaj helyett kókuszzsírral készül, még paleo étrendbe is beilleszthető (a kókuszzsír mennyiségét azonban nem árt kikísérletezni, mert abból biztosan nem 20 dkg kell).


Hozzávalók egy 26 cm-es tortaformához:
20 dkg puha vaj
25 dkg gesztenyepüré (én erre esküszöm)
5 dkg gesztenyeliszt
20 dkg darált mandula
80 g 85%-os keserű csokoládé
1 kupica rum (sötét Baccardi-t használtam)
4 tojás
1 csomag (10 g) sütőpor
csipet só
120 g 85%-os keserű csokoládé a bevonathoz
Késes robotgépben megdarálom a mandulát és a csokoládét, majd elvegyítem a gesztenyeliszttel, a sütőporral és egy csipet sóval. A vajat habosra keverem a gesztenyemasszával és egy kupica rummal majd egyenként hozzáadom a tojásokat és jól kikeverem. Ezt a műveletet az egyik legtöbbet használt konyhai segédemmel szeretem elvégeztetni, a Kenwood konyhagépemmel. Gyakran kérdezitek Facebookon is, milyen konyhai gépet érdemes venni. Sokan odavannak a Kitchen Aid-ért, én évek óta Kenwood párti vagyok. Nem olyan dizájnos, mint a majdnem 2X annyiba kerülő álomdarab, de strapabíró és igazán megbízható masina. Dagaszt, kever, habot ver, a blendere világbajnok (azzal készítem a legselymesebb krémleveseket), van hozzá fagylalt készítő betétem, húsdarálóm, és sok kiegészítője van még (a tésztakészítőtől az aprítóig). Apropó: Kenwood stand is lesz a Konyhakiállításon, alig várom, hogy lássam milyen újdonságokkal rukkolnak elő!De vissza a recepthez: a száraz anyagok keverékét lassanként adom hozzá, a habosra kevert tojásos-gesztenyés-vajhoz, alaposan elkeverem, majd a masszát egy kivajazott, 26 cm-es kapcsos tortaformába öntöm, elegyengetem a tetejét és 160 Celsius-fokra előmelegített sütőben kb. 40 percig, illetve tűpróbáig sütöm (nem érdemes túlsütni, mert száraz, morzsalékos lesz). Első alkalommal csokibevonat nélkül, langyosan ettük, egy francia almazselével. (vanília, vagy madártej fagylalttal lett volna az igazi). Második alkalommal hagytam kihűlni és bevontam vízgőz felett olvasztott csokoládéval. Így már picit morzsalékosabb volt mint langyosan, de egy jó kis narancslekvárral vagy almazselével így is pazar!


2014. február 4.

Képviselőfánk


Sokan idegenkednek az égetett tésztától, pedig rém egyszerű elkészíteni, a puffancsokat pedig tölthetjük kedvünk szerint bármilyen krémmel, édessel, vagy sóssal. Ha sütés előtt nem kerekre, hanem hosszúkásra formázzuk, ékler (eclaire) fánk lesz belőle. Most egy könnyű, tejszínes mascarpone krémmel töltöttem a fánkokat.

Hozzávalók a fánkokhoz:
20 dkg liszt
10 dkg vaj
5 tojás
2 dl víz
csipet só
A krémhez:
250 g mascarpone
2 dl 30%-os tejszín (NEM főzőtejszín!)
2 cl vanília kivonat
ízlés szerint porcukor, vagy méz
a tetejére 50 g olvasztott csokoládé

Elkészítem a krémet: majdnem keményre felverem a tejszínhabot, majd fellazítom vele a mascarpone krémet. Belekeverem a vanília esszenciát és ízlés szerint édesítem. Felhasználásig a hűtőszekrényben tárolom lefedve.
A tésztához a vizet felforralom a sóval és a vajjal. Egyszerre hozzáadom a lisztet és addig keverem, amíg a massza el nem válik az edény falától. Leveszem a tűzről, hagyom 3-4 percet hűlni, majd egyenként, alaposan beledolgozom a tojásokat, és elektromos habverővel jól kikeverem, mert ettől lesz szép üreges, levegős a megsült fánkok belseje.
A sütőt előmelegítem 200 °C-ra, az aljára beteszek egy forró vízzel feltöltött kisebb tepsit, mert a fánkok növekedéséhez-felfújódásához gőzre van szükség.
A tésztát nyomózsákba teszem és 3-4 cm távolságra egymástól (ugyanis sütés közben megnőnek!) kb. 5 cm átmérőjű halmokat nyomok a sütőpapírral bélelt tepsire, majd betolom a sütőbe, ott 25-30 perc alatt aranysárgára sülnek. A sütő ajtaját sütés közben nem szabad kinyitni, mert összeesik a tészta! A sütőből kivett fánkok tetejét azonnal, még forrón fűrészfogú késsel levágom, hogy a gőz távozhasson a belsejükből, különben elvesztik ropogósságukat. Hagyom őket egészen kihűlni, majd megtöltöm a krémmel és vízgőz felett felolvasztott csokoládévak megcsurgatom a tetejüket.
A fánkok receptje a Horváth Ilona szakácskönyvből való.

2014. február 2.

Cékla és zellerchips pisztáciás mártogatóssal


Zöldségchips jöhet bármikor. Sütőben sütve meg sem szívja magát olajjal, lehet magában nassolni (egy mártogatós jól jön mellé), a maradék pedig krémleves betétnek jobb, mint bármilyen kruton.
Új felfedezésem a kecskesajt-pisztácia ízpáros. Hogy mennyire jó a kettő együtt! Most jóféle pisztácia pasztát használtam, de szerintem durvára darált pisztáciával is izgalmas.
Hozzávalók a chipshez:
nyers cékla és zeller gumó
szőlőmagolaj, vagy házi fűszerolaj
A pisztáciás mártogatóhoz:
fél dl zsíros tejszín
100 g krémes kecskesajt
1 evőkanál brontei pisztácia paszta
Maldon sópehely
A chipshez előmelegítem a sütőt 150 fokra. A céklát és zellert megpucolom, uborkagyaluval vékony szeletekre vágom, sütőpapírral bélelt tepsire teszem és vékonyan (ecsettel) megkenem szőlőmagolajjal.  Betolom a 200 C-fokos sütőbe 25-30 percre, közben egyszer megfordítom.
Robotgéppel habosra keverem a kecskesajtot a tejszínnel és a pisztácia pasztával, tálba kanalazom, majd ezzel kínálom a chipsszet.
.