2013. augusztus 30.

Juhtúróval, sült hagymával töltött gomba


A számtalan töltött gombáim egy újabb változata. A töltelék mindig aszerint alakul, hogy épp mi akad a hűtőben, kamrában.

Hozzávalók:
portobello gomba
juhtúró (gombánként zöld diónyi mennyiség)
paprikás kolbász (gombánként 1-1 szelet)
ropogós sült hagyma (saját készítésű, vagy készen kapható), gombánként kiskanálnyi mennyiség

A konyhakész gombák szárát eltávolítom, helyére teszek egy-egy szelet füstölt, paprikás kolbászt és kiskanálnyi ropogós, sült hagymát, majd megtöltöm zöld diónyi mennyiségű juhtúróval. Sütőtálba helyezem és 200 C-fokos sütőben addig sütöm, míg megolvad a túró és picit megpirul a teteje. 

2013. augusztus 29.

Cukkini falatkák


Idén is ontja a kert a cukkinit. A fiatal, zsengéket lereszeltem és összesütöttem tojással, meg sajttal, muffin tepsiben. Party falatkának is bevethető.

Hozzávalók 24 falatkához:
olívaolaj, a muffin forma kikenéséhez
3 tojás
2 saláta cukkini
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
10 dkg cheddar sajt
1/2 csokor apróra vágott petrezselyem
só, frissen őrölt bors

A cukkinit, hagymát, fokhagymát és sajtot durvára reszelem, sózom, borsozom, és jól elkeverem a felvert tojásokkal. Kiolajozott mini muffin sütő tepsi mélyedéseibe kanalazom a masszát és 20-25 perc alatt, 180 Celsius- fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütöm. Fokhagymás majonézzel, langyosan tálalom.

2013. augusztus 27.

Rókagombás pite


Ha már túl vagyunk a szezonban kötelező rókagomba levesen, rókagombás csirkepaprikáson, a gombatokányon és tejfölös, nokedlis gombapaprikáson, süthetjük akár pitébe is.  Addig élvezzük, míg van frissen, mert fagyasztva elveszti élvezeti értékét, nem úgy, mint a vargánya.

Hozzávalók 4 főre:
15 dkg vékonyra szeletelt füstölt bacon
2 dkg vaj
2 evőkanál olívaolaj
2 kis fej salotta hagyma
30 dkg rókagomba (vagy egyéb vadgomba)
1-2 gerezd fokhagyma
3 egész tojás + 1 fehérje
1 dl tejszín
kis csokor petrezselyem
só és frissen őrölt bors
200 g friss leveles tészta
1 tojás sárgája

A füstölt bacon szeletekkel kibélelek 4 db egyszemélyes pitetálat, vagy 8 darab szuflé formát. Elkészítem a gombás tölteléket: a vaj-olívaolaj keverékén megdinsztelem az aprított hagymát, hozzáadom a felcsíkozott rókagombát, hozzáreszelem a fokhagymát, sózom, borsozom és hagyom, hogy a gomba levet eresszen, majd megpuhuljon. Ha elfőtt a leve, hagyom hűlni, közben felverem a tojásokat, belekeverem a tejszínt meg az aprított petrezselymet, sózom, borsozom, majd összekeverem a dinsztelt gombával. Belekanalazom a tölteléket a sütőformákba, és mindegyik tetejére teszek egy – a sütőforma méretére vágott – leveles tészta korongot. A tetejét megkenem a felvert tojás sárgájával és betolom a 220 fokos sütőbe 18-20 percre, illetve tűpróbáig. Ha a teteje nagyon barnulna, alufóliával letakarom a sütési idő végéig. Langyosan tálalom.

2013. augusztus 22.

Erdély, 2013

Képriport az idei legpihentetőbb, idegvasaldás, ránckisimító nyaralásunkról.


3-4 napra mentünk, végül 11 napot töltöttünk Erdélyben, a világ(om) közepén.
 Semmittevéssel (értsd: elnyúlva a nyugágyban, a tájban való gyönyörködéssel),


olvasással, sétákkal, 


nagy közös főzésekkel, tűz melletti, éjszakába nyúló beszélgetésekkel


és majdnem délig tartó nagy alvásokkal teltek a napok. Térerő-, és netmentesen.

Kihasználtam a helyi kemencét és sütöttem kenyeret (vert héjjal, mert az ismeretlen kemencében kicsit megégett az oldala), 


káposzta levélen sült, ahogy illik:


Dorka lányom kívánságára sütöttem hamburger zsemlét:


amibe friss zöldséget és parázs felett, rácson sütött jóféle marhahús pogácsát tettünk:



Majdnem minden nap lisztes (tésztás) lett a kezem, de nem bántam...


Készült jóféle házi pizza,


és calzone is:


Mindennap grilleztünk valamit (leggyakrabban mititei-t és flekkent, de többször pisztrángot is,ami fél órával korábban még vígan lubickolt).


 A bogrács is előkerült párszor...


ÉP főzött isteni finom malac csülök-köröm-farok pörköltet, a sok hús után én egy lecsót főztem, amit puliszkával ettünk.


Jártunk a Gyilkos tónál (40 éve semmi sem változott)


 de a partján árult kürtős kalács még mindig kötelező...


Hajnalanta gyönyörködtünk a ködben, (majd vissza feküdtünk)



délelőtt a víz csillogásában,


napközben a patakparton olvasgattam,


néha gyík állt modellt,


néha egy tapló gomba...


Öröm volt látni, hogy a domboldal zöld, nem olyan száraz, mint tavaly, volt a télen bőven hó, tavasszal sok eső. Nappal nem volt több 24 foknál, többször esett (édes délutáni alvásoknak megadva az alapzaját), éjjel hűvös volt, jól esett a takaró, meg az összebújás.


Hoztunk haza vadszedret, áfonyát, meg homoktövist (meg pastrama-t, juhsajtot, kecske telemea-t, meg ordát), de ezekről egy következő bejegyzésben.
Jó volt otthon, nagyon.

2013. augusztus 8.

Nemzeti Bormustra Szent István ünnepén


Augusztus 20-án, Magyarország legszebb üzletházának tetőteraszán, a legcsodálatosabb kilátással a tűzijátékra, 100 borász, több mint 250 hazai borkülönlegességét kóstolhatjuk korlátlanul a legnemesebb hungarikumokkal fűszerezve a Szent István ünnepi Nemzeti Bormustrán. Hát nem ez a legcsodásabb program augusztus 20.-ra egy borkedvelő részére?

Olyan ősi, feledésbe merült szőlőfajták borai kerülnek a nagyközönség elé, amelyeket még soha, vagy több évtizede nem volt lehetőség megkóstolni, és amelyekből mindösszesen pár üveg készül.

A rendezvényen olyan különleges szőlőfajtákból készült borokat kóstolhatunk, mint a Tihanyi Kék, Fekete Muskotály, Feketefájú Bajor, Vörösdinka, Fekete Járdovány, Csókaszőlő. A régi fajták mellett lesznek új hibridek, fajtajelöltek, mint például az Albacab (aminek most lesz a premierje), Turul, Rubintos, Messiás, Csomorinka, Bakator, Generóza, Szerémi Zöld, Mézes Fehér, Mustos Fehér, Kadarka Aszú, Kadarka, Feketeleányka, Corvinus, Zéta, Kövészőlő, Pátria, Kabar, Kövidinka,Aranysárfehér, Budai Zöld, Zeusz, Barátcsuha, Rózsakő, Vulcanus, Néró, Bianka, Valentin, Pintes, Pelso, Vinitor, Rozália, Ezerjófű, Karát, Nektár, Jázmint, Furmintok, Hárslevelűk, Kéknyelűk és még sok-sok csodás nedű.

A korlátlan borfogyasztás mellett a borokhoz illő, a legnemesebb hungarikumokból készült ételekkel kedveskednek a vendégeknek.

Az alapanyagok tekintetében hazánkra jellemző húsfélék és halfélékből készülnek a kísérő falatok, mint a mangalica, liba, kacsa, vadak, füstölt pisztráng, kecsege, ponty tepertő, folyami rák és a legjobb hazai sajtok. Nem maradhat ki a sorból a szarvasgomba és a magyar tokhal kaviár sem. Hogy édességben se legyen hiány, felvonultatják az elmúlt évek ország tortáit, lesznek gyümölcsökből és magvakból készült marcipánok, és mézes ínyencségek is, melyeket hazai gyümölcsökből és fűszernövényekből készült szörpök egészítenek ki. A neves borászok mellett a hazai élelmiszer készítők is maguk mutatják be saját termékeiket.

A rendezvényre a belépés korlátlan bor és ételfogyasztással:
Elővételben: 10.000 Ft
A jegyek korlátozott számban kaphatók a ticketportal jegyirodáiban.
A helyszín befogadóképessége maximálisan 400 fő részvételét teszi lehetővé.