2012. május 30.

Csalános zöldspárga krémleves


Tart még a spárga szezon, igyekszem minél jobban kihasználni. A csalán ráadás, idén kattantunk rá igazán. A legfelső hajtása még zsenge. 

Hozzávalók 4 adaghoz:
evőkanálnyi vaj és/vagy olívaolaj
fél kg zöld spárga
1 fej vöröshagyma
1 liter spárga alaplé
só, bors
1 csokor zsenge csalánhajtás
pár csepp szűretlen olíva olaj, a tálaláshoz

A spárgát és a csalánt alaposan megmosom. A zöld spárgát hámozni nem szükséges, elég lepattintani a végét, ott fog eltörni, ahol már nem fás. A lepattintott végéket nem dobom ki, hanem egy fazékba teszem, felöntöm annyi vízzel, hogy épp ellepje, sózom, teszek bele pici cukrot és puhára főzöm, majd leszűröm, ez lesz az alaplevem. A spárga fejeket levágom és az alaplében 1-2 percig főzöm (így még roppanósak maradnak), kihalászom és félreteszem levesbetétnek.
Az immár fej nélküli spárgasípokat darabokra vágom és az aprított hagymával együtt, vaj-olívaolaj keverékén rövid ideig párolom. Sót, frissen őrölt borsot  és a felaprított csalánt adom hozzá, pár percig kevergetem (míg a csalán is összeesik), felöntöm a spárga alaplével (ha kevés lenne, öntök hozzá egy kis vizet) és lassú tűzön addig főzöm míg a spárga és a csalán meg nem puhul. Leveszem a tűzhelyről, blenderben pürésítem és sűrű szitán átpasszírozom, így sokkal selymesebb lesz a levesem. Ha szükséges, igazítok a fűszerezésen, a tányér peremére teszem a spárgafejeket és pár csepp (szűretlen) olíva olajjal megpöttyözve tálalom.

2012. május 28.

Vaníliás, fehér spárga-eper zselé



Egyik kedvenc blogom a Mandulasarok. Van szerencsém személyesen is ismerni az íróját, aki azon túl, hogy gyönyörű fotókkal illusztrálja receptjeit, eszméletlenül kreatív is. Nála olvastam a spárgás eperlekvárt (vagy epres spárgalekvárt?), nagyjából akkoriban főztem epres spárgalevest, de magamtól biztosan nem jutott volna eszembe lekvárban párosítani a fehér spárgát eperrel. Pedig isteni! Én zselét főztem belőlük.

Hozzávalók (tisztítva mérve):
300 g spárga
250 g eper
2 vörös grapefruit frissen facsart leve
1 citrom frissen facsart leve
2 vaníliarúd
250 g barna nádcukor
fél csomag 3:1-ben lekvár zselésítő

A spárgák végéit levágom addig, míg már nem fás és zöldséghámozóval meghámozom. Az epret megmosom, majd a tisztított spárgával együtt felaprítom és rozsdamentes edénybe felteszem főni a nádcukorral, kettéhasított vaníliarudakkal és a grapefruitok, meg a citrom levével. Kb. 15 percig főzöm, majd blenderben pürésítem és sűrű szitán átpasszírozom. Hozzákeverem a lekvár zselésítőt és még 5 percig főzöm. Csírátlanított* üvegekbe szedtem, kupak mindegyikre, fejtetőre velük 5-10 percre, majd betolom a 130 fokos, már kikapcsolt sütőbe, ott hűltek ki szép lassan, másnapig, majd mentek a kamrapolcra.

*A befőttekhez, lekvárokhoz úgy csírátlanítom az üvegeket, hogy kupakjukkal együtt alaposan elmosogatom, még alaposabban elöblítem, lecsurgatom, majd szájukkal felfelé tiszta tepsire sorakoztatom, a kupakokat is melléjük teszem. Betolom a tepsit 130 fokos sütőbe legalább 20 percre, vagy annyi időre, ameddig megfő a belevaló.
Akinek van mosogatógépe, sterilizálhatja az üvegeket egy 90 fokos mosogatással, a lényeg, hogy a lekvárt a még forró üvegekbe szedjük, azonnal zárjuk le és fordítsuk fejtetőre pár percre (így vákuum képződik).

2012. május 21.

Kecskesajtos epres szendvics


Kóstoltatok már epret kecskesajttal? Pedig érdemes. A képen látható ”szendvicset” egy stockfood  fotó alapján hoztam össze. Saját sütésű kenyerem a pirítós alap, rá szeletelt eper, retek (ez akár el is maradhat), meg egy szelet érlelt kecskesajt (ilyen). A rozmaring már ráadás, anélkül is ízorgia. 

Fehér spárga krémleves eperrel


Az egyik legszuperebb tavaszi (gyümölcs)leves. Ilyen krémlevest tavaly készítettem először, de hamarosan fagylaltként is kipróbálom a fehér spárga-eper párosítást. (Időközben lekvár-zselét is készítettem, vaníliával)

Hozzávalók:
fél kg fehér spárga
diónyi vaj (vegáknak szőlőmag olaj)
(nád)cukor, vagy méz, ízlés szerint
csipet só
frissen őrölt rózsabors
egy kiskanál só és cukor az alaplé főzéséhez
2 dl tejszín (vegáknak szójatej)
negyed kg eper
pár csepp frissen facsart citromlé

4 főre vegyünk fél kiló fehér spárgát, mossuk meg és csepegtessük le. A spárgafej alatt hámozzuk meg zöldséghámozóval (vagy késsel), a szárát nagyvonalúan vágjuk vissza addig, míg már nem fás. A lehámozott részeket tegyük egy edénybe, öntsünk rá annyi vizet, amennyi ellepi, adjunk hozzá egy kiskanál sót és cukrot és főzzük 30-40 percig csendes tűzön, majd szűrjük le és máris van finom, intenzív ízű spárga alaplevünk, a leveshez.
Vágjuk le a spárgafejeket és tegyük félre levesbetétnek, a sípokat vágjuk 2-3 centis darabokra. Dinszteljük pár percig az aprított spárgát egy kevés vajon, majd szórjuk meg 1-2 evőkanálnyi (nád)cukorral, vagy adjunk hozzá mézet és hagyjuk, hogy pár perc alatt karamellizálódjon. Tekerjünk rá egy kevés rózsaborsot, adjunk hozzá egy csipet sót, öntsük fel a spárga alaplével és főzzük puhára.
Vegyük le az edényt a tűzről, öntsünk bele 2 dl tejszínt, adjuk hozzá a megmosott, lecsumázott és elfelezett eprek nagy részét és botmixerrel pürésítsük az egészet, igazítsunk az ízén egy kis citromlével. Tálaláskor használjuk levesbetétként a félretett spárgafejeket és epret (utóbbit daraboljuk fel).

2012. május 20.

Bodzazselé


Tömény bodzaíz. Magában kanalazva, vajas kenyéren, vagy desszertekhez (nem kell flancos dolgokra gondolni, szerintem egy sima tejbegrízt, vagy kókusztejberizst is képes a mennyekbe repíteni...).
Szörp készítéssel együtt érdemes elkövetni, így tettem én is, a szörpből két liternyit kb a felére beforraltam (így tovább koncentrálódik az íze), majd még 10 percig főztem 2 csomag lekvárzselésítővel. 
Csírátlanított* üvegekbe szedtem, kupak mindegyikre, fejtetőre velük 5-10 percre, majd vissza a 130 fokos, már kikapcsolt sütőbe, ott hűltek ki szép lassan, másnapig, majd mentek a kamrapolcra.

*A befőttekhez, lekvárokhoz úgy csírátlanítom az üvegeket, hogy kupakjukkal együtt alaposan elmosogatom, még alaposabban elöblítem, lecsurgatom, majd szájukkal felfelé tiszta tepsire sorakoztatom, a kupakokat is melléjük teszem. Betolom a tepsit 120-130 fokos sütőbe legalább 20 percre, vagy annyi időre, ameddig megfő a belevaló.
Akinek van mosogatógépe, sterilizálhatja az üvegeket egy 90 fokos mosogatással, a lényeg, hogy a lekvárt a még forró üvegekbe szedjük, azonnal zárjuk le és fordítsuk fejtetőre pár percre (így vákuum képződik).

Bodzaszörp


Gyerekkoromban a konyha egyik sarkában egy fehér Fram hűtőszekrény állt. Az a fajta, ami kívül nagy, belül kicsi, a fagyasztó része pedig mindössze akkora volt, hogy 2 jégkocka tartó fért el benne. Május végétől, egy hónapon keresztül, a hűtő tetején állt egy ötliteres befőttes üveg, a tartalma hetente cserélődött, aki arra járt, megkeverte a tetején lévő fakanállal: készült a bodzaszörp, amit aztán a világ legjobb ásványvizével, Borszékivel felöntve, jóféle „gyerekpezsgőt” ihattunk. 
A marosvásárhelyi házunk kertjében mindössze egy bodzabokor volt, itt az alföldön dúskálunk a jóban, a jó időnek és korán beköszönő nyárnak köszönhetően már több zsákkal szedtünk, egy része szárad a napon (teának), nagy részéből pálinka készül, a kamrában van már 15 liternyi szörp és bodzazselét is főztem. De vissza a szörphöz!

Hozzávalók:
10 db nagy, teljesen kinyílt bodzavirágzat
1 kg cukor (vagy ennek megfelelő édesítőszer)
4 liter víz
2 db (kezeletlen héjú) citrom
5 dkg borkősav

A teljesen kinyílt bodzavirág-tányérokat szedem csak le, egészséges (nem tetves) bokorról, csendes, érintetlen helyről, messze a kipufogógáztól. Tisztaságmániások hideg vízben leöblíthetik a bodzavirágokat de ezzel az értékes, ízes virágpor egy részét is eltávolítják, én mostanában már nem mosom.
Cukorszirupot készítek: felforralok 4 liter vizet, amelyben oldódásig keverem a cukrot. Miután kihűlt a szirup, beleteszem a bodzavirágokat, a felkarikázott citromot, elkeverem benne a borkősavat és 5 napig hagyom összeérni az ízeket, ezalatt rendszeresen kevergetem. „Azonnali” fogyasztáshoz az ötödik napon, szűrés után tiszta üvegekbe öntöm, majd ízlés szerint forrásvízzel vagy szódával hígítva élvezzük az ízét.
Ha télire készítem, szűrés után rozsdamentes edénybe teszem és forralom 10-12 percig, majd csírátlanított üvegekbe töltöm, lezárom és száraz dunsztba (egy kosárba, plédek között) hagyom másnapig.

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz, mostanában ott sokkal aktívabb vagyok.

2012. május 15.

Fenyő szirup, köhögés ellen


A fenyőrügy-saga harmadik része (volt még likőr és főzött szörp). Ha elkészül, a gyógyszertári készítmények helyett ezzel fogjuk csillapítani a köhögést.

Hozzávalók:
fenyőrügy (lucfenyőről)
nádcukor (vagy méz)

A leszedett zsenge hajtásokat egy tiszta befőttesüvegbe rétegenként lecukrozom és szorosan lepréselem, hogy a fenyőhajtás és a cukor minél szorosabban érintkezzen. Legfelülre nádcukor kerül. A cukor hatására a hajtások levet engednek, az alsó rétegek mind jobban összeesnek és kifakulnak. Addig érlelem, míg az egész cukor elolvad és a hajtások kifakulnak (ez 7-10 nap is lehet).
A kép a harmadik napon készült, eredetileg tele volt az üveg.
Mikor a cukor elolvadt, leöntöm, ászűröm a levet és csírátlanított üvegekbe töltöm, lezárom. A leszűrt hajtásokat megszárítom és teát főzök belőlük.

Fenyő szirup


Idén a gasztroblog szféra egy része fenyőrügy-hasznosításba kezdett, én sem maradtam ki belőle. Édesanyám kertjében szüreteltem az alapanyagot, a likőr mellett kétfajta szörpöt is készítettem. Ez most a főzött recept. Mondhatnám: fenyőrügy-méz, de természetesen csak az állaga méz-szerű, a szorgos kis méheknek ehhez nem sok köze van.
Menet közben Erika receptjére váltottam, ez szimpatikusabb volt, mint az, amit eredetileg elkezdtem. Annyit változtattam rajta, hogy 2 óra főzés után blenderben pürésítettem az egészet, sűrű szitán átpasszíroztam, majd cukorral főztem méz sűrűségűre, így talán még több ízanyag került bele.

Hozzávalók:
fenyőrügy (lucfenyőről)
cukor (vagy méz)
víz

A rügyeket rozsdamentes fazékba teszem, és annyi vizet öntök rájuk, hogy ellepje. Kis lángon másfél-két órát főzöm, majd blenderben pürésítem és sűrű szitán átpasszírozom az egészet. A fenyőlevet lemérem, és súlyával azonos mennyiségű cukrot adok hozzá. Alacsony lángon méz sűrűségűre elforralom, sterilizált üvegekbe töltöm és lezárom.
Szódával, ásványvízzel, vagy hideg forrásvízzel hígítva oltjuk vele szomjunkat.

Fenyőrügy likőr


Idén készítek első alkalommal bármit is fenyőrügyből. Édesanyám kertjében „szüretelem” arról a három lucfenyőről, amit a Sestináról hoztunk pár éve. Készül likőr, amit leghamarabb három és fél hónap múlva fogunk megízlelni, és kétféle fenyőszirup is, egy főzött és egy nyers változat.

Fél liter likőrhöz 40 grammnyi fenyőrügyet (az ágak végén növő, világos zöld hajtás, akkor jó, ha még nem fás, és kb 3-4 centis) 1 dl 96 fokos szeszben áztatok 10 napig ( a képen ez az állapot látszik). A 11.-ik napon adok hozzá 125 g cukorból 125 ml vízzel főzött szirupot és jól összekeverem. Felforralt, lehűtött vízzel fél literig hígítom és 2-3 hónapig érlelem, sötét helyen. Leszűröm, likőrös üvegbe töltöm.
Van, aki borókabogyót tesz bele, vagy szesz helyett ginbe áztatja a rügyeket.

2012. május 10.

Szega Foods receptverseny szuper nyereményekkel


Kedves gasztrobloggerek és hobbiszakácsok!

A Szega Foods kreatív receptversenyt hirdet gasztrobloggerek és hobbiszakácsok részére.

Engedd szabadon a fantáziádat, alkoss kedved szerint, csak egyet kérünk: válassz ki legalább hármat a Budagyöngye Bevásárlóközpontban lévő Szega Camembert Sajt- és Sonkaszaküzletben (1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 121, -1 szint 17-18-as üzlet) az alábbi 5 Szega Foods-termékcsoportból:
sajtok
olívaolajok
balzsamecetek
Szega Foods saját márkás fűszerek
Szega Foods saját márkás lekvárok

Készíts belőlük egy ételt vagy akár egy komplett menüt saját recepted alapján, fotózd le és tedd közzé a blogodon, legkésőbb május 31-én éjfélig. A receptedet és fotó(i)dat töltsd fel a Szega Foods Facebook oldalán a „Receptverseny” felületre 2012. május 17. reggel 8 óra és május 31. éjfél között, a blogbejegyzés linkjét küldd el a receptverseny@szegacam.hu címre. Egy versenyző több recepttel is nevezhet a versenyre.

Növeld a nyerési esélyeidet és szavaztasd meg a recepteket ismerőseiddel, barátaiddal a Szega Foods Facebook oldalán, mert a legtöbb szavazatot kapott recept készítője különdíjban részül, mely nem más, mint egy fondükészlet! A szavazók között kisorsolunk egy belépőt, a június 7-10. között, a Millenáris Parkban megrendezésre kerülő OTP Klub Gourmet Fesztiválra.
A recepteket három ismert gasztrobloggerből álló zsűri bírálja el. Az ünnepélyes eredményhirdetés és a díjak átadása június 9-én, szombaton lesz a Millenáris Parkban, az OTP Klub Gourmet Fesztiválon.

Nyeremények:
A legjobb 10 recept készítője ajándék belépőt kap az OTP Klub Gourmet Fesztiválra.
A harmadik helyezett jutalma egy 15.000.-Ft értékű SZEGA FOODS vásárlási utalvány
A második helyezett jutalma egy 25.000.-Ft értékű SZEGA FOODS vásárlási utalvány
Az első helyezett pedig egy három napos, 2 éjszakás, kétszemélyes wellness hétvégére jogosító voucher-t kap, a Balaton parti Máriafürdőn lévő Viktor bor és vendégházba (az időpont egyeztetés alapján történik).  A nyertes csomag része: 2 főre szállás 2 éjszakára, félpanziós ellátás, wellness, fitnesz, ingyen parkolás, strandbelépő, borkóstoló  és egy nap bringahasználat (a vendégház a bringaútvonalon van, így az aktív pihenést kedvelőknek is ideális).

A nyertes receptek felkerülnek a Szega Foods weboldalának receptajánlójába.

Ha első kézből szeretnél értesülni a történésekről, a legfrissebb hírekről, lájkold a Szega Foods oldalát!

Véleményed és kérdéseid fontosak számunkra! A receptverseny@szegacam.hu címre várjuk a leveledet!

Bízunk benne, hogy kedvet kaptál a főzéshez! Rajta, versenyre fel! Várjuk a recepteket!

2012. május 8.

Igaz-hamis borsgyűjtemény, avagy majdnem minden a borsról


Nagyításért katt a képre! 

Spárgás epersaláta, kecskesajttal


Idén szinte minden gyümölcs elfagyott, de eper, az lesz bőven. Hétvége óta gyakorlatilag epret eszünk eperrel. Meg spárgával, meg friss kecskesajttal.

Hozzávalók 1 főre:
pár szem eper
1-2 síp fehér spárga
néhány levél bébi spenót
1 szelet friss kecskesajt
kevés frissen őrölt rózsabors
csipet tengeri só (fleur de sel)
pár csepp olíva olaj
pár csepp mustméz (vagy balzsamecet)

A bébi spenótot megmosom, megszárítgatom és kibélelek vele egy salátás tálkát. Az epret megmosom, lecsumázom, negyedelem, a spárgát meghámozom és falatnyira darabolom. A kecskesajtot felkockázom, az egészet a spenót levelekre szórom, tekerek rá rózsaborsot, szórok rá csipet sót, meglocsolom pár csepp olíva olajjal és mustmézzel.
Ennyi. Tápláló, üdítő, könnyű reggeli.

2012. május 7.

Spárgás, baconos, szedermustáros csiga


Míg pár évvel ezelőtt a balzsamecetekre voltam rákattanva, mostanában a különleges mustárokat kutatom. 
A házi mustár készítés első kudarca nem vette el végleg a kedvem, de leginkább a mások által készítettet kóstolom, veszem, élvezem. És vannak emlékezetes pillanatok! A Kistücsök citromos nyúlkolbászához kínált medvehagyma mustára a Budai Gourmet Fesztiválon, vagy az Almárium sárgabarackos mustára „az ország kolbásza” bemutatóján nagyon jók voltak. Csakúgy, mint a francia feketeribizlis mustár, amit Brüsszelben ettem, vagy a legújabb kedvencem, az olasz szedermustár, amiért csak Pestig kellett utaznom.


Leveles tésztából sütöttem csigát. Kellemes meglepetés volt a Spar saját márkás friss (készre nyújtott, sütőpapírra tekert) tésztája, szépen megemelkedett és nagyon jó ízű. A belevalóért csak a hűtő tartalmát kellett átvizsgálnom.

Hozzávalók:
1 csomag friss leveles tészta
vékonyra szeletelt, füstölt bacon
2 síp fehér spárga, meghámozva
3 teáskanál szedermustár

A leveles tésztát letekerem, egymás mellé ráfektetem a bacon szeleteket, megkenem őket szedermustárral (vagy más, jóízű mustárral), az egyik végébe teszek hámozott fehér spárgát és mint a bejglit, feltekerem, így a spárga épp a közepébe kerül. A rudat ujjnyi vastag darabokra vágom, az így kapott csigákat sütőpapíros tepsire helyezem, egymástól kellő távolságra és 220 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütöm.
A sütőből kivéve még melegen megszórható frissen reszelt parmezánnal, de ezt most elmaradt.
Jó kis sörkorcsolya, vagy reggeli, úti elemózsia, vagy vendégváró, kinek-mi.