2012. január 31.

Csicsóka krémleves kéksajttal és mandulával



Még mindig csicsóka, egy újabb leves.

Hozzávalók:
40 dkg csicsóka
4 dl tej
1 dl tejszín
5 dkg kéksajt
csipet őrölt gyömbér
csipet frissen reszelt szerecsendió
só, frissen őrölt bors
2-3 ek szeletelt mandula

A csicsókát megtisztítom, kockára vágom és puhára főzöm a tejben. Hozza adom a tejszínt és leturmixolom. Fűszerezem sóval, borssal, gyömbérrel és szerecsendióval.
Tálaláskor a tányérba morzsolom a kéksajtot, rámerem a forró levest és rászórom a száraz serpenyőben enyhén megpirított mandulát.

Az Ős Kaján étterem receptje alapján.

2012. január 30.

Klasszikus kőrözött



Öregszem. Az utóbbi időben kevésbé hoznak lázba a „tegyünk bele egy csavart” megoldások, mindinkább a régi, klasszikus ízekre vágyom. Dorka lányom kőrözöttet kért, én meg a szuper-klasszikus változatot kevertem ki. Semmi csavar.

Hozzávalók 6-8 főre:
250 g tehéntúró
250 g juhtúró (brindza)
50 g puha vaj
2 kis fej salottahagyma, nagyon apróra vágva
1 evőkanál tejföl
1 kiskanál mustár
1 mokkáskanál őrölt kömény
1 mokkáskanál  édesnemes fűszerpaprika
só és frissen őrölt bors

A hozzávalókat kézi mixerrel habosra keverem, 1-2 órát hagyom a hűtőben összeérni az ízeket. Friss kenyérre, vagy pirítósra kenve, zöldpaprikába töltve és szeletelve, vagy zöldséghasábokkal mártogatva kínálom (ez esetben több tejfölt teszek bele, hogy krémesebb legyen az állaga és lehessen mártogatni).

2012. január 26.

Magyar Konyha magazin és csángó csicsókaleves

Egy évvel ezelőtt adtam hírül, hogy megjelent a megújult Magyar Konyha gasztronómiai magazin. Most büszkén jelentem, hogy tegnap megjelent a 2012-es január-februári szám, benne 4 csicsóka receptemmel.


A négy csicsókás ételem: csicsóka aszalt paradicsomos, vargányás morzsában


disznótoros csicsókával és póréval, savanyúkáposzta ágyon


csicsókatorta


és a desszert: csicsókás panna cotta


A fotókat Bakcsy Árpád készítette, a recepteket megtaláljátok a Magyar Konyha magazin 2012 január-februári számában.

2012. január 20.

Sajtos babburger avokádó szósszal


Nyolcadik fordulójánál tart a Spar nyereményjáték, melynek lényege, hogy 5 olyan alapanyaggal főzzünk valami jót, ami éppen a legolcsóbban kapható az üzleteikben. A kéthetes fordulók során 1-1 gasztroblogger is főz valamit az 5 hozzávalóval.

A nyolcadik forduló fix öt alapanyagai: vörösbab (konzerv), mustár, olaj, sajt és natúr joghurt.
Az alapanyagokból sajtos babburgert készítettem avokádó szósszal, ami tőlem, megrögzött húsevőtől talán kicsit szokatlan, de kéretik elhinni, hogy ezt még a húsevők is fogják szeretni, a gyerekről nem beszélve!
Volt alkalmam kipróbálni a WMFserpenyőjét, ebben sütöttem ki a babburger pogácsáit. A serpenyő vastag talpának köszönhetően szép egyenletesen sül benne az étel, a tapadásmentes bevonatnak köszönhetően pedig egyáltalán nem ragad le benne semmi. Használtam a keverő tálakat is, meg a szuper, kerámiafejes só-bors őrlőt, (melyek már itthon is egy ideje hadrendbe álltak, még tavaly leváltották a kivénhedt műanyag elődjeiket), és gyűjtöm a pontokat, hogy beszerezzek ég egy-két edényt, amit majd nyilván az unokáim is használhatnak, mert elnyűhetetlen daraboknak vélem.

Sajtos babburger, avokádó szósszal

Hozzávalók 4 főre:
400 g natúr vörösbab (konzerv)
1 fej  vöröshagyma (aprítva)
3 gerezd fokhagyma (reszelve)
pár evőkanál őrölt zabpehely (szükség szerint)
1 tk őrölt római kömény
1 tojás
1 csokor friss korianderzöld (aprítva)
só és bors ízlés szerint
kevés olaj a babburger sütéséhez

A szószhoz:
1 avokádó húsa, pépesítve
1 teáskanál mustár
2-3 evőkanál natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 ek olaj
só és bors ízlés szerint

továbbá:
4 szelet sajt
4 db hamburger zsömle
szeletelt paradicsom, uborka, hagyma és saláta levelek

A konzerv babot leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük és szűrőben lecsepegtetjük. Késes aprítógépben pépesítjük, az sem baj, ha nem lesz homogén a massza. A babburger hozzávalóit összedolgozzuk, annyi őrölt zabpelyhet adva a masszához, hogy formázható legyen az állaga. A babpogácsa masszájába reszelhetünk sajtot, úgy még gazdagabb lesz az íze.
Nedves kézzel méretes pogácsákat formázunk a masszából és felhevített serpenyőben, kevés olajon, oldalanként 5-6 perc alatt kisütjük, konyhai papírtörlővel bélelt tányérra szedjük (ez felszívja az olajfelesleget).
Az avokádó szószhoz hosszába kettévágjuk az avokádót, kimagozzuk, és kiskanállal kiszedjük a héjából a húsát. Ehhez érett avokádóra van szükségünk. Ha kemény, éretlen avokádóhoz jutunk, érleljük 3-4 napig a konyhapulton egy papírzacskóba zárva egy banánnal.
Az avokádóhúst villával összetörjük, elkeverjük a joghurttal, mustárral, olajjal és ízesítjük fokhagymával, sóval, borssal.
Felszeleteljük a paradicsomot, hagymát, kettévágjuk a zsemléket, majd összeállítjuk a sajtos babburgert.
A maradék avokádó szószt kínáljuk tortilla chips mellé.

2012. január 18.

Sült rizsgolyó


Ha flancolni akarnék, mondhatnám, hogy arancini, de nem az, csak egy gabojszásított, szalonnás-sajtos, sült rizsgombóc.
Szicília még rajta van a bakancslistámon, ott majd megkóstolom az eredeti változatot, ám míg eljutok az egyik Palermói utcasarki arancini árushoz, jóízűen falatozom a saját verziómat, töltelék nélkül (a sötét pöttyök a golyókon a saját készítésű bacon kis kockái, amitől íze is lesz a kis golyóknak).

Hozzávalók:
kihűtött, főtt rizs (akár maradék rizsköret)
bacon, apróra kockákra vágva
1 fej hagyma
sajt, reszelve
1 tojás
kenyérmorzsa (panko)
olaj a sütéshez
sózni nem kell, a bacontól és a sajttól általában elég sós
(lehet még ízesíteni borssal, meg bármilyen aprított zöld fűszerrel)

Idén készítettünk több tábla jó húsos szalonnát, abból szeltem egy szép szeletet a rizsgolyókhoz.


A nagyon apróra kockázott bacont forró serpenyőben kisütöm, kissé lepirítom, majd takaréklángon, kevergetve, megdinsztelem rajta az apróra vágott hagymát.
A rizst egy tálba teszem, adok hozzá reszelt sajtot, beleütök egy tojást, majd hozzáadom a sült baconos hagymát. Alaposan elkeverem, vizes kézzel kis golyókat formázok belőle, amiket panko morzsába hempergetek, majd forró olajban ropogósra sütök. Konyhai papírtörlőre szedem, az felitatja a felesleges olajat. Salátával, vagy remoulade mártással kínálom.

Sült rizsgolyók mozzarellával töltött változata itt.


A remoulade mártáshoz:
5-6 ek (házi)majonéz
25 g ecetes uborka
25 g leöblített és aprított kapribogyó
2 ek aprított tárkony (én ecetben eltettet használtam)
2 ek aprított salottahagyma
2 ek aprított petrezselyemzöld
pár tekerésnyi frissen őrölt fehér bors
2 kis szardella filé, aprítva 

A majonézben elkeverem a nagyon apróra felaprított hozzávalókat, tekerek bele kevés borsot és tálalás előtt hűtve érlelem.

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz.

2012. január 17.

Gulyásleves



Maradék marhapörköltből főztem, Dorka lányom kérésére. Az a fajta leves, amit ugyan szeretek, de magamtól sosem jutna eszembe megfőzni. Gyerekkoromban pénteki leves volt, mindig a Mama főzte (nem maradék pörköltből, hanem rendesen), palacsinta, vagy lapótya (lángos-féle) követte, amit kizárólag lekvárral megkenve ettünk, egészen húszéves koromig, amikor Kiskőrösön megettem életem első sós lángosát.

Hozzávalók 4-5 főre:
60 dekányi marpörkölt
1 kiskanál zsír
1 fej vöröshagyma
 3-4 szem krumpli
3 db sárgarépa
1 db fehérrépa
kis darab zeller
2 gerezd fokhagyma
2,5 liter marhaalaplé vagy víz
1 cseresznyepaprika (opcionális)
só és őrölt kömény

A zsíron üvegesre párolom az aprított hagymát, hozzáadom a fokhagymát, majd az aprított-szeletelt zöldségeket a krumpli kivételével, sózom, megszórom őrölt köménnyel és pár percig dinsztelem, kevergetve. Felöntöm annyi marhaalaplével (vagy vízzel), hogy jól ellepje a zöldségeket, belekeverek egy evőkanálnyi darált paprikakrémet és 10-12 percig főzöm. Hozzáadom a kockákra vágott krumplit, majd 5-6 perc elteltével hozzáadom a pörköltet is, összefőzöm, igazítok a fűszerezésén és elzárom alatta a tüzet. 2-3 órával tálalás előtt érdemes készíteni, hogy legyen ideje összeérni az ízeknek, de másnap, újramelegítve még jobb. Tejföllel tálalom.

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz.

2012. január 3.

Pasta al forno



Szeretem David Rocco dolce vita sorozatát. Bár az én ízlésemnek kicsit harsány a pasas, a műsorból sugárzik a toszkán életérzés és nem utolsó sorban Firenze-ben történik majd minden, szép emlékeket idéznek a városképek, ellágyul a szívem, ahányszor megpillantom a vágóképen a Ponte Vecchio-t, vagy a dóm környékét. Az alábbi fogáshoz is David Rocco adta az ötletet, az egyik epizódban készített egy pasta al forno-t. Nem rigatonival készítettem, hanem fusillivel, és scamorza sajtom sem volt, csak mezei füstölt edami, de jóféle bivalymozzarella került bele, hihetetlenül krémes, ízes, zongorázni lehet a különbséget a gumis, íztelen tehéntejes honi változathoz képest. Sajnos árban is lényeges a különbség…

Hozzávalók 4 főre:
250 g fusilli (orsó) tészta
4 evőkanál extraszűz olívaolaj
1 fej vöröshagyma, aprítva
2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
1 padlizsán, héjastól kockázva
2 marék fekete, magozott olajbogyó
kevés chili pehely (opcionális)
1 üveg (házi), fűszeres paradicsomlé (750ml)
2 gömb (bivaly)mozzarella (400 g), szeletelve
2 marék füstölt sajt, durvára reszelve
frissen reszelt parmezán 
só és frissen őrölt bors, ízlés szerint

Sós, forrásban lévő vízben al dente-re (vagy inkább még egy fokkal keményebbre) főzöm a tésztát, közben előmelegítem a sütőt 180 C fokra és elkészítem a ragut: egy serpenyőben az olívaolajon megdinsztelem a hagymát és fokhagymát, hozzáadom a padlizsánt, kevergetve megpirítom és ellenállok a vágynak, hogy öntsek még hozzá olívaolajat, mert a szivacsként működő padlizsán felszívja az egészet. Hozzáadom az olajbogyót és chili pelyhet, kevergetem néhány percig, ráöntöm a paradicsomlevet, sózom, borsozom és főzöm körülbelül 5 percig közepes lángon. Leszűröm a tésztát, hozzáadom a raguhoz, megszórom reszelt parmezánnal és jól összekeverem. Felét kiolajozott sütőtálba teszem, betakarom mozzarella szeletekkel és egy jó maréknyi durvára reszelt füstölt sajttal, majd hozzáadom a maradék ragus tésztát, és betakarom a kétféle sajttal azt is. Betolom a forró sütőbe és addig sütöm, míg aranybarna lesz a teteje (kb 20 perc).
Éljen a toszkán életérzés!:-)