2011. február 27.

Cukkinis édeskömény


Rajongok az édesköményért, de ritkán jutok hozzá, mert Kiskőrösön nem igen kapni, vagy ha mégis van, az olyan aszott, fonnyadt szokott lenni, hogy nem érdemes megvenni. Bezzeg a Rialtón, vagy a Naschmarkton „hegyekben” állnak a harsogóan friss, hatalmas gumók…
Zágrábból hoztam egy szép példányt, vasárnapi ebéd körete lett egy saláta cukkini és egy poré kíséretében.

A zöldségeket (édeskömény, póré, saláta cukkini) felszeletelem, feldarabolom és egy méretes serpenyőben, kevés vaj-olívaolaj keverékén rázogatva, sóval, frissen őrölt borssal ízesítve, pár perc alatt roppanós-puhára főzöm. Baconba tekert, rozmaringos sertésszűzzel tálalom.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 25.

Spenót főzelék (liszt és tejmentes)


Hogy akkor mi van benne? Kevés olívaolajon dinsztelt (1 fej aprított) hagyma, fagyasztás után felengedett és jól lecsöpögtetett spenót (450 g), só, kevés bors, jó sok zúzott fokhagyma és 2 felvert tojás. Mindez pár percig összefőzve, tükörtojással tálalva. Zöldcsütörtökön is megállja a helyét.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 23.

Kelkáposztás, paszternákos karfiol krémleves


…avagy egy újabb álarcos leves.

Húslevest általában hétvégén főzök, sok, sok zöldséggel. Van, hogy nem fogy annyira, 3 napig meg nem szeretem ugyanazt a levest asztalra tenni és enni én sem, hát ilyenkor új köntösbe bújtatom. Megfőzök egy liter húsleves leszűrt levében egy fej karfiolt, majd felforrósítom a húslevesben főtt, megmaradt zöldségeket is: 2-3 sárgarépát, 1 fehérrépát, 1 paszternákot és a negyed (kis fej) kelkáposztát, majd az egészet pürésítem 2 dl tejszínnel, és kéksajttal megszórva tálalom. (Rajtam kívül senki nem ismer rá a vasárnapi húslevesre:-))

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 22.

Juhtúrós olívás csirkemell


Meglátni és megszeretni, azaz reggel megláttam, délre elkészült!

Hozzávalók:
1 csontos csirkemell, vagy 2 filé
10 dkg brindza, vagy burduf túró
2 marék fekete, magozott olívabogyó
só, frissen őrölt színes bors
oregánó, bazsalikom (opcionális)
1 ek kacsazsír

Egy sütőtálat kikentem kacsazsírral. A csirkemellet kicsontoztam, a 2 fél filét vastagságában felébe vágtam (nem vágtam át teljesen, csak felnyitottam), sóztam, borsoztam, majd megpakoltam fél centi vastag szelet füstölt burduf túróval, amit a Kézműves Ízek Vásárán vettem az erdélyi (Székelyszentléleki) Gordon műhely standján (sajnos nem juh, hanem tehéntejből készült, de isteni finom!). Belenyomkodtam jó sok fekete, magozott olíva bogyót, betakartam a csirkemell másik felével, megszórtam bazsalikommal, oregánóval és tettem a tetejére 2 szelet füstölt mozzarellát, majd alufóliával letakarva alatt ment a sütőbe, 180 fokra, kb 30 percre.


Nagylány (neki készült) mind a 10 ujját megnyalta utána:-) Még telefonon is felhívott azzal, hogy „Anya, ez isteni!...”

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz.

2011. február 21.

Lencse krémleves


Álruhás hagyományos lencsefőzelék, azoknak akik imádják a lencsefőzeléket, de már unják főzelékként kanalazni. Lényegében egy bögréből is kortyolható, hosszabb lére eresztett, pürésített főzelék.

Hozzávalók:
fél kiló hagyományos lencse
1 fej hagyma
3-4 ek olívaolaj
4 babérlevél
só, frissen őrölt bors
1 ek mustár
fél liter tejföl

Kevés olíva olajon egy fej aprított hagymát dinsztelek, hozzáadom a megmosott, leszűrt lencsét, felöntöm annyi vízzel, hogy bő 10 centivel ellepje, fűszerezem sóval, borssal és 4 babérlevéllel. Puhára főzöm (közben pótolom az elfőtt vizet, majd hozzáadok fél liter tejfölt, amibe egy evőkanál mustárt kevertem el. Összeforralom, majd blenderben (vagy botmixerrel) simára turmixszolom. Snidlinggel megszórva tálalom (egy-két evőkanál „sűrűje” félretehető pürésítés előtt levesbetétnek).

Az időjárás felelősnek meg szóljon valaki, hogy egész napos hószállingózás helyett jobban örülnék szikrázó, tavaszi napsütésnek!


Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

Szűzpecsenyés kalács


Egy újabb „lássuk mi van a hűtőben” akció, illetve „ha már van egy tekercs levesles tészta, lássuk, mit lehet bele tölteni” eredménye.

Hozzávalók:
1 tekercs friss leveles tészta
maradék sült (sertésszűz vagy bármilyen maradék sült hús)
1 fej hagyma
1 zöld és fél piros kaliforniai paprika (épp ez volt itthon)
1 tojás fehérje (lehet egész tojás is, de nálam kimaradt egy sütiből egy fehérje és azt használtam el)
diónyi vaj
szezámmag

A hagymát nagyobb kockákra vágom és üvegesre párolom az olvasztott vajon, majd rádobom a felkockázott kaliforniai paprikát, sózom, borsozom és kevergetve addig pirítom, míg kezd összeesni, akkor leveszem a tűzről és félreteszem hűlni. Felkockázom a sült húst, összekeverem a zöldséggel és a habbá vert fehérjével (elvileg ez tartja össze a tölteléket), majd betöltöm a leveles tésztába.  A „kalácsot” sütőpapíros tepsire helyezem, a tetejét megkenem olvasztott vajjal, megszórom szezámmaggal és betolom a 200 fokra előmelegített sütőbe, ahol kb 25 perc alatt szép aranybarnára sütöm. Langyosan, szeletelve tálalom.

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz.

2011. február 20.

Csokoládé szuflé


Az Essencia főzőiskola 3 séf mesterkurzusának egyik legjobb estéje Vomberg Frigyes karácsonyi menüje volt. A menüsor záróakkordját, a csokiszuflét fagylalttal és gránátalmával még azon a hétvégén megcsináltam itthon is, azóta rendszeresen készítem, ma Dorka lányom dobta össze ebéd utáni desszertnek.

A recept egyszerű, a végeredménynek jót tesz a friss tanyasi tojás, a jó minőségű csokoládé, és a sötét muscovado nádcukor, melynek gazdag íze tökéletesen kiemeli a csokoládé aromáját.

Hozzávalók:
2 tojás
4-5 dkg sötét muscovado nádcukor (természetesen kristálycukorral is működik)
10 dkg vaj
10 dkg legalább 70 % kakaótartalmú étcsokoládé
2 dkg liszt (volt, hogy elhagytam)
csipet só

A tojásokat kettéválasztom, a sárgáját krémesre keverem a cukorral, a fehérjét habbá verem, a csokit felolvasztom a vajjal együtt. Összekeverem a cukros-habos sárgáját az olvasztott csokoládéval, hozzászitálom a lisztet, hozzáadom a sót. Kivajazott, kilisztezett (vagy inkább keserű kakaóporral púderezett) formába töltöm és 180-200 fokon 8-12 perc alatt megsütöm.
Magában, gránátalmával, vagy bármilyen fagylalttal finom. (Vomberg Frici mákfagyival kényeztetett minket).

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

Pestos lazac


Szép darab friss, bőrös lazacot vettem a Metro-ban, egy részét bazsalikomos, szárított paradicsomos pesto-szerűséggel töltve sütöttem.


Hozzávalók:
friss lazac filé, fejenként két-három ujjnyi széles szelet
maréknyi szárított paradicsom
maréknyi friss bazsalikom levél
2 gerezd fokhagyma
só, frissen őrölt bors
olívaolaj

A lazacfiléket majdnem füstölésig hevített, vastagaljú serpenyőben, kevés olívaolajon elősütöm (oldalanként 2-3 percig, a bőrös oldalával lefele kezdem, szép ropogósra sül, isteni az íze),


közben konyhai késes robotgépben elkészítem a pesto-szerűséget: össze turmixszolom a szárított paradicsomot a bazsalikommal, fokhagymával, kevés sóval, borssal és annyi olívaolajjal, hogy sűrű, krémes állagú legyen.

Az elősütött lazacfilék mindegyikébe ejtek egy vágást és a keletkezett „zsebbe” betöltök egy-egy kiskanálnyi pestot. Visszateszem a lazacot a serpenyőbe, meglocsolom kevés olívaolajjal és betolom a 160 fokra előmelegített sütőbe 20 percre. Citrommal meglocsolva, zsázsás zöldsalátával (vagy más, tetszés szerinti körettel) tálalom.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 18.

Cukkinis pulyka fasírt


Egy ideig ÉP-vel kerülnünk kell a sertéshús fogyasztást, így ezentúl főleg a csirke, a pulyka, meg nyúl fogja a húst jelenteni számunkra. Csak tudnám, mi lesz azzal a sok finom kolbásszal, szalámival, és a három sonkával (meg a tavalyi negyedikkel) amit készítettünk, még mielőtt kiderült a tilalom…

Minap darált pulykacombból, cukkinivel készítettem fasírtot, szilikon mini muffin formákban sültek, így gyakorlatilag teljesen zsírmentesek. És finomak.


Hozzávalók:
fél kg darált pulyka felsőcomb
2 saláta cukkini, reszelve
1 fej salotta
1 fej lilahagyma
2 tojás
2 ek sómentes bio vegamix
1 ek szárított oregánó
3 gerezd fokhagyma, zúzva
2 marék reszelt sajt (ugyanolyan jó füstölt edámival, mint ementálival, fetával, vagy parmezánnal)

A hozzávalókat összegyúrom (zsemlemorzsa, áztatott zsemle nélkül is jól összeáll a massza!) és szilikon mini muffin formákba töltöm. 180 fokra előmelegített sütőbe 35-40 percig, illetve pirulásig sütöm.
Zöldsalátával és friss zsázsával tálalom.

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz.

Ettetek már zsázsát?


A kerti zsázsa (Lepidium sativum) Európa-szerte ismert, termesztett, étkezésre is felhasznált növény. Számtalan néven szerepel a népnyelvben és a kertészeti irodalomban (például: salátatorma, vadmustár, szépítőfű, kányafű, kertitormafű, kerti rézsuka, kis zsázsafű) Eurázsia déli, illetve Afrika északi részein az emberi történelem kezdete óta ismerték, fogyasztották mint salátának való, illetve fűszer- és főzeléknövényt. Néhány ókori szerző tanúsága szerint a rómaiak afrodiziákumként, a nemi gerjedelmet elősegítő szerként tartották számon, ami nem igazolható ugyan, de annyi bizonyos, hogy a népi gyógyászatban a későbbiekben is általános erősítő, vértisztító, vérképző, légzőszervi hurutcsökkentő hatást tulajdonítottak neki.

A friss levelek íze kellemes, enyhén csípős, kicsit a mustárra vagy a tormára emlékeztet (nem véletlenül kapta a népnyelvben az ezekkel rokon neveket), ami a benne lévő mustárolaj-glükozidának, a glükotropeolinnek köszönhető. A növény baktériumölő, ún. fitoncid anyagot is tartalmaz. Jelentős C-vitamin tartalmán (30 mg/100 g) kívül karotint, B-vitaminokat továbbá jelentős mennyiségben különböző ásványi sókat, elsősorban káliumot, kalciumot, foszfort, nátriumot, jódot és vasat tartalmaz.

A Metro-ban vettem, salátába, szendvicsbe téve ettük.

Innen az okosság.

Ha tetszik a poszt, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

Hagymás sajtos rétes


Hevert a hűtőben egy csomag réteslap (Aldiban vettem, meglepően jó minőségű, még a szavatossági idő lejártának közelében is), nem nagyon volt itthon, mivel megtölthettem volna. Szeletelt sajt éppen volt, meg ropogós sült hagyma is, lett belőle vendégváró, sörkísérő sós rétes.

Hozzávalók:
egy csomag réteslap
2 marék ropogós, sült hagyma
20 dkg szeletelt sajt (most füstölt mozzarella és edámi)
50 g olvasztott vaj

Kiterítem a réteslapokat. Egy jól kicsavart, nedves konyharuhára fektetek egyet, megkenem kevés olvasztott vajjal, ráhelyezek még egy réteslapot, azt is megkenem, majd egy harmadikat (ha 6 lapos a réteslap csomag), meg egy negyediket (ha 8 lapos a réteslap csomag). Betakarom sajt szeletekkel, bőven megszórom ropogós sült hagymával (ha nincs kéznél, karamellizáltra sült hagymával is készíthető), feltekerem, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezem. Ugyanígy járok el a második rúddal is, majd mindkettőt lekenem olvasztott vajjal, és betolom a 200 fokos sütőbe, míg szép pirosra sül. Langyosan vagy hidegen, egy pohár sörrel kínálom a vendégeknek.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 17.

Southern fried chicken (amerikai rántott csirke)


A louisianai cajun-kreol konyha remeke. Egyfajta cordon bleu csirkecombból, sütőben sütve.

8 csirke felsőcombot lebőrözök, kicsontozok. A combokat sózom, borsozom, a csont helyére egy szelet sonkába tekert kis hasáb sajtot göngyölök, az összetekert, töltött combokat hústűvel (vagy ha aprók a combok - fogpiszkálóval) rögzítem. A szokásos módon panírozom (liszt-tojás-zsemle-, vagy panko morzsa), és a hajtott felével lefelé, kivajazott tűzálló tálba egymás mellé fektetem őket. A tetejüket olvasztott vajjal megkenem és fedő nélkül, 200 fokos (előmelegített) sütőben 30 percig sütöm. Ekkor a hús alatt összegyűlt zsiradékkal meglocsolom, és a sütőbe visszatolva ropogósra sütöm.
Kreol ketchuppal és zöld salátával tálalom.

A receptet a Terebessen találtam.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

Sült oldalas


Olyan húsos, gyönyörű oldalast kaptam a vágóhídon minap (még lébőjt előtt, mikor kutyakajáért mentem), hogy majd megszólalt. Vasárnapi ebéd lett belőle, sörben sütve, szegfűszeggel és citromhéjjal.

Hozzávalók 4 főre:
sertés oldalas, kb másfél kg
5 dkg vaj
3 ek olívaolaj
1 citrom héja, zöldséghámozóval lehámozva
pár db szegfűszeg
5 dl világos sör
só és frissen őrölt bors

Az feldarabolt oldalast sózom, borsozom és minden oldalát körbepirítom egy serpenyőben a felhevített olívaolaj-vaj keveréken. Sütőtálba teszem, a serpenyőben maradt ízes pörcöket feloldom egy kevés sörrel, a szaftot és a maradék sört ráöntöm a húsra, minden darab húsra teszek egy szeletet a citromhéjból, közéjük teszek pár szem szegfűszeget és alufóliával letakarom a sütőtálat. 200 fokra előmelegített sütőbe tolom, puhulásig (azaz egy-másfél órát) lefedve párolom, majd a fóliát levéve, a szaftjával gyakran locsolgatva pirosra sütöm. Nagyon finom, illatos, a szegfűszegtől különleges ízt kapott. (Kömény illene az oldalashoz, de azt ÉP nem szereti). Vajas krumplipürével és salátával ettük.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 16.

Zöldbab főzelék


Drága Varga Bandi bácsi szedte nekünk ezt a zöldbabot még a nyáron, remélem idén is jó lesz a termés a kertjében, mert ilyen finom zöldbab főzeléket szeretnénk enni legalább kéthetente:-) Semmi lisztes sűrítés. Mostanában minden főzeléket saját anyagával (turmixolással) sűrítem. Kétségtelen, több zöldség kell hozzá, de mindenképpen megéri! Mélyhűtő ürítés címén került bele medvehagyma is, ennek hiányában petrezselyem zöldjét tenném bele.

Hozzávalók:
1 kg zöldbab
medvehagyma (opcionális)
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
2-3 ek olívaolaj
2 dl tejszín
1 nagy pohár tejföl (450 g)
só, bors

Az olívaolajon megdinsztelem az aprított hagymát, majd ráteszem a zöldbabot, felöntöm a tejszínnel, ízesítem sóval, kevés borssal és fedő alatt puhára párolom. Közben felaprítom a medvehagymát, meg a fokhagymát és azt is hozzáadom. Ha már roppanós-puha a bab, kb egyharmadát össze turmixszolom a tejföllel, majd összekeverem a nem turmixszolt résszel és kész a diétás főzelék.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 14.

Valentin napi reggeli

Legyen ma szép, szerelmetes napotok!


ÉP-nek sült sonkát, tükörtojást készítettem. Kicsit giccses, de a szívecske alakú szilikon formáim úgy is csak évente párszor, ilyen „romantikus” reggelikhez veszem elő.

Ha tetszik a tálalás, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 13.

Croissant, dobozból


Időhiányban szenvedő háziasszonyoknak találták ki a friss „dobozos” croissant. Nem übereli a házi változatot, de jó megoldás, ha reggel, felkelés után 20 perccel frissen sült croissantra vágyunk. Ausztriában vettem a Sparban, van saját márkás és egy kék dobozos, drágább (de nem sokkal finomabb) változat. 6 db van egy dobozban, tekercsben, perforálva, csak ki kell bontani a dobozt, letekerni, a perforáció mentén elválasztani egymástól, tetszés szerint megtölteni (sajttal, sonkával, vagy mindkettővel, tapenade-al, zakuszkával, keményebb állagú lekvárral, vagy csokival, de töltetlenül is működik), majd feltekerni és sütőpapíros tepsiben, 200 fokos sütőben 12-15 perc alatt kisütni. Ha egy felvert tojással is megkenjük a tetejét, még fényes is lesz sütés után.

"Szerelési" útmutató for dummies itt.

Nálam még tart a felépítő diéta az egyhetes léböjt után, de a család többi tagja szívesen eszi reggelire.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 12.

Egyhetes lébőjt a Napsugár Életházban


Letelt az egy hét, vége a léböjt bentlakásos részének. Nagyon kellemes hetet hagytam magam mögött, és minden megpróbáltatás ellenére elég jól éreztem magam, a fizikai oldalon túl a lelkem is épült.

Már megérkezésem pillanatában, amikor beléptem a böjtház nappalijába olyan nyugalom telepedett rám, mintha hazaértem volna. Van a helynek egy sajátos hangulata, amit megmagyarázni nem tudok, valami ezo-izé, maradjunk annyiban, hogy jó ott lenni.

A szobák kellemes berendezésűek, saját fürdőszobával, minden és mindenki a böjtölők kényelmet szolgálja. Reggel 8-kor reggeli, minden nap más gyógyteával (félreértés ne essék, a gyógytea maga a reggeli). Előtte mindenki a saját szobájában megitta a keserűsó keverékét, 7-8 dl vízzel leöblítve, így mire lementünk a reggelihez, ki is tisztultunk. Keserűsót még sosem szedtem, nem is volt vele semmi gondom, az íze sem annyira rossz, mint ahogy riogattak vele és egy léböjt alkalmával igenis fontos, hogy a belek is tisztuljanak.

Kilenctől mindennap egy-másfél órás mozgás következett, első nap joga, második naptól pilates torna egy csupaszív, nagyon kedves és nagyon profi edzővel. Fél éve nem mozogtam, így eléggé be voltam rozsdásodva, de a harmadik naptól már annyira jól esett a mozgás, hogy ezentúl itthon is fogok tornázni.
A torna után ittunk egy harsányzöld és szuperfinom almás búzafű koktélt, ez volt a nap egyik fénypontja, a mozgás utáni „jutalomfalat”.

Délig szabad program következett, lehetett pihenni, masszázst venni, beszélgetni, olvasni, vagy sétálni. Délben ebéd, minden nap más leves (nagyon híg krémlevesek), jó ízűek, de sajna sótlanok (ettől szenvedtünk egy kicsit, de hét vége felé már nagyon fel sem tűnt, itthon is biztosan sokkal kevesebb sóval is beérem ezután). Ebéd után csendes pihenő májpakolással, negyed háromkor indulás sétálni. Séta előtt és után ittunk friss gyümölcskoktélt, majd este hatkor várt a vacsora: ugyanaz a leves, mint délben és egy kis tálka zabnyák, ami a nap másik fénypontja volt, egy kis őrölt fahéjjal és egy csepp mézzel megbolondítva.

Estig szauna, masszázs, fürdés a kinti, 38 fokos medencében, majd lefekvés előtt egy pohár finom cékla koktél (almával és sárgarépával), mind emellett naponta egy-másfél liter tea és ugyanennyi forrásvíz.
Minden tea, koktél és leves frissen, bio alapanyagokból készült és mivel gyakorlatilag két óránként „ettünk” valamit, egyáltalán nem volt éhségérzetem, gond nélkül kibírtam.

A napirendünk első ránézésre „katonásnak” tűnt, de semmi nem volt kötelező, ha valaki torna, vagy a séta helyett inkább pihenni szeretett volna, megtehette. Magam is hagytam ki egy tornát, meg két sétát, mert épp jobban esett a fekvés, vagy a masszázs.

Különleges élmény volt a hang-, és a Mau-ri masszázs, az irányított meditáció, de legeslegjobban a testmasszázst élveztem (repetáztam is), mert Jaksa Zsuzsinak olyan keze van, hogy minden csomót kimasszírozott belőlem!

Amikor a délelőtti szikrázó napsütésben kint feküdtem a teraszon, a kényelmes nyugágyon, színes, vidám plédek között, hát én voltam a legboldogabb és gondtalanabb ember a földkerekségen!

Volt alkalmunk biorezonanciás állapotfelmérésre, asztrológussal beszélgetni, mozgással kapcsolatos szaktanácsadásra és végre megtanultam úgy ülni, hogy attól ne szenvedjen a gerincem és erre ezentúl figyelni is fogok.
Gyönyörű, napos, kellemes idő volt egész héten, aminek egyedüli hátránya az volt, hogy a hó, ami megérkezésünkkor fogadott elolvadt, nyomában sár maradt, ami megnehezítette a sétát a böjtház közvetlen közelében, de feltaláltuk magunkat, a Duna mellett tettünk nagy sétákat, a Termál Hotel Liget parkolójából a töltésen végig, míg tartott a járda.

Sok-sok tapasztalattal, információval lettem gazdagabb, épültem-szépültem és fogytam is (6 kg-t) az egy hét alatt.  Ha ilyen helyre készülsz, ne hagyd otthon a nyitottságod az új dolgokra, az ezo-izékre való befogadó készséged, mert az, amiről még nem hallottál, nem biztos, hogy nem létezik, amiben eddig nem hittél, az attól még lehet, hogy működik!

Ha tetszik a poszt, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

2011. február 3.

Bezár a bazár…


Elköszönök egy időre.
Az elmúlt hónapokban annyi minden történt velem, úgy felpörgött az életem, hogy eljött a pillanat, meg kell állnom egy kis időre. Meg kell találnom újra önmagam, rendet kell raknom a fejembe, helyre kell billentenem az egészségem. Elvonulok gondolkodni, feltöltődni, megtisztulni (és fogyni), hogy új erővel visszatérve folytassam, amit elterveztem.

Napok óta készülök (testben és lélekben), a kis cókmókom már összepakolva várja a holnapi indulást. Bevonulok a Napsugár Életházba, egy csodás, egyhetes léböjt kúrára.
Tavaly tavasszal is böjtöltünk 5 napig, de mennyivel könnyebb lesz most, távol a konyhámtól, távol a kamrától-hűtőtől, mennyivel jobb lesz, hogy gondoskodnak rólam és kényeztetnek egy egész héten át. Lesz Ma-uri masszázs, meditáció, joga és pilates, nordic walking, szauna és talpmasszázs. Végre lesz időm régi, elhanyagolt hobbymnak - az üvegfestésnek - hódolni, és több, mint 20 év óta először tölthetek el úgy egy egész hetet, hogy nem kell azon gondolkodnom, mit teszek holnap a család asztalára. Ha újjászülettem, beszámolóval jelentkezek!

Kép innen.

Ha tetszik a poszt, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.

Francia hagymaleves cipóban (Soupe à l'oignon gratinée)


Rég ettünk hagymalevest. Olyan igazit, cipóban tálalva (amit a környék legjobb pékmesterénél vettem). A legjobban akkor élvezi az ember, mikor sétától átfagyva hazaér, boldogan kikanalazza, elmajszolja a cipót is, mást nem is kíván utána, csak elnyúlni és szunyókálni egy kicsit.

Hozzávalók 4 főre:
6-8 fej vöröshagyma
50 g vaj
4 ek olívaolaj
2 ek étkezési keményítő (vagy liszt)
1 liter húsleves
1 dl száraz bor (én most házi cidert, ÉP almaborát használtam)
ízlés szerint só
morzsolt kakukkfű
fejenként egy levescipó
reszelt ementáli sajt

A hagymát megtisztítom és vékonyra felcsíkozom.
Egy fazékban összemelegítem az olívaolajat és vajat, majd ráteszem a hagymát, megsózom (így könnyebben puhul) és kevergetve vagy 20 percig párolom. Közben tekerek rá borsot, megszórom kevés morzsolt kakukkfűvel (tényleg kevéssel!) és hozzáöntöm a bort is.
Ha megpuhult a hagyma, rászórom a keményítőt, kicsit átkeverem, majd felöntöm a húslevessel. Sózom, majd összeforralom. Azért jobb keményítővel készíteni liszt helyett, mert a liszt-íz eltűnéséhez legalább 10 percig kellene főzni a levest, de ki ér arra rá, mikor annyira éhesek vagyunk?
Közben a kenyércipóknak levágom a "kalapját", egy kiskanállal kikaparom a belsejét, majd a tetejével együtt, 180 C-os sütőben 10 percig sütöm, ennek köszönhetően nem ázik el olyan könnyen a levestől. Amikor kiveszem a ropogósra pirult cipókat a sütőből, a levest a cipókba merem, megszórom bőségesen reszelt ementáli sajttal, és tálalom. A cipóval együtt igen laktató.

Ha tetszik a recept, csatlakozz Gabojsza konyhája Facebook közösségéhez.