2007. december 30.

Sajtos ananásszal töltött csirkecomb és mell

Mai ebédünk: sajtos-ananásszal töltött csirkecomb és pulykamell, rántott pulykamell szeletek "kicsit másképp", majonézes kukoricával és zöldborsóval.

Volt egy szép darab pulykamellem, még karácsonyra lett volna belőle töltött rolád, meg volt három csirkecombom, ebből alkottam az ebédet.

Használtam:
1 kg pulykamellet
3 csirkecombot
20 dkg gouda sajtot
fél konzerv ananászt
sót, borsot, fokhagymaport
tojást, lisztet, prézlit és kb 1 dl olajat

A pulykamellet felszeleteltem és kiklopfoltam, majd ízesítettem fokhagymaporral, frissen őrölt borssal és sóval. Tudom, sózni nem kellett volna. De elfelejtettem. Jelentem így is jó lett. 
A csirkecombokat kicsontoztam. A sajtot lereszeltem a nagy lyukú reszelőn és összekevertem az apróra vágott ananász darabkákkal, meg két-három borspuszival.Innen származik az ötlet.
A sajtos keverékkel betöltöttem a 3 combot és még 3 pulykamell szeletet, hústűvel – fogvájóval rögzítettem. Sült csirke fűszerkeverékkel fűszereztem. Egy tepsibe raktam - kevés vaj és fehérbor, meg jó sok hagyma társaságában. Alufóliával lefedve egy órát töltöttek a sütőbe 240 fokon, majd 10 perc alatt piros-mosolygósra pirultak grill fokozaton.

Az egy konzervnyi kukorica és fél üvegnyi zöldborsót összekevertem egy adag tartár mártással és tálaltam.

2007. december 29.

Erdélyi véres hurka


A véres hurkában az a jó, hogy annyiszor készíthetjük, ahányszor egy-egy szomszédunk disznót vág. Érdekes módon kevesen szeretik és még kevesebben készítik, inkább elengedik a disznó vérét…Hát én nem tenném, mert nem csak a hurka finom, de reggelire a hagymás sült vér sem utolsó!

Az alábbi mennyiségből kétszer annyi hurka lett, mint ami a képen látszik, azaz 4 szál. Jó fűszeres erdélyi véres hurka. Imádom! :-)

Hozzávalók:
1-1,5 kg alvadt vér, a savótól különválasztva, felkockázva
2 dl
rizs, több vízben átmosva, majd megfőzve
4 fej hagyma aprítva, fél ek mangalica zsíron megdinsztelve
fél kg tokaszalonna és 1 kg sertéshús megfőzve, felkockázva
A vért, majd a főtt tokaszalonnát és húst húsdarálón ledaráljuk. Összekeverjük a hagymával, a rizzsel és fűszerezzük:
1 ek sóval
2 tk őrölt fekete borssal
2 ek morzsolt majorannával
2 tk őrölt fahéjjal
1 tk őrölt szegfüszeggel
2 ek morzsolt csomborral

A masszát hurkatöltőbe töltjük és bélbe engedjük. A hurkát egy vászon zsákba, forrásban levő vízben kb 15 percig abáljuk, majd kiszedjük és hűtjük.
Fogyasztható hidegen, lilahagymával és friss kenyérrel, de sülve is finom.

2007. december 26.

40 perces halászlé, bográcsban

Na, erre most sokan felkapják a fejüket, milyen az a halászlé, ami 40 perc alatt elkészül?
Jelentem, isteni! ÉP nem egy szöszmötölős ember, szeret gyorsan a dolgok végére járni és mindig azon töri a fejét, hogy lehet kevesebb munkával jobb eredményt elérni. Ám ezt a receptet mégsem ő találta ki, csak előszeretettel gyakorolja, egyre nagyobb sikerrel :-)

Halászlevet két éve eszünk Szenteste: azóta, amióta ÉP készíti, mert sajnos én, még az ő kedvéért sem töltöttem december 24-én fél napot halfej főzéssel, passzírozással…Erdélyben ez nem volt divat, én meg nem igazán rajongok a halért (bár rájöttem, hogy szeretem én a halat, csak ritkán:-)) Szóval, halat akart enni, megtanulta és naaagyon jól csinálja, (meg gyorsan) és nekem max. takarítani kell a konyhát a halpucolás után. (na az sem kis feladat, lázasan meg pláné!)

Hozzávalók:
3,5 kg ponty
2 kis kárász (kb 70 dkg)
5-6 db törpeharcsa
5 nagy fej vöröshagyma, aprítva
2 gerezd fokhagyma, zúzva
"kevésbé tudatos vásárlók" részére 3 halászlékocka (mi saját készítésű halalaplé sűrítményt használunk helyette)
darált pritaminpaprika (házi piros arany, adalékanyag és ízfokozó mentes)
egy kisebb paradicsom
2 ek házi erős pista
3,5 ek pirospaprika
1 kk őrölt feketebors
1,5 dl vörösbor

A halat megtisztította és a pontyokat felszeletelte (a hal tisztításáról leírást itt találtam). A halhúst tisztára mosta, a szeleteket tengeri sóval lesózta és félretette.
Egy 15 literes halfőző bográcsba feltette főni a pontyok fejét – farkát, a kárászokat és a törpeharcsákat, kiló halanként 1,5 liter vízbe (összesen 8 liter), amibe beleaprított kiló halanként egy ökölnyi fej hagymát és 2 gerezd fokhagymát (zúzva), egy kisebb paradicsommal, amit kereszt alakban bevágott. Hozzáadott minden ízesítőt, kivéve a pirospaprikát és a vörösbort és 20 percig ERŐS lángon, lobogva főzte. 20 perc után kihalászta az addig szétfőtt paradicsom héját, beletette a halszeleteket, hozzáadta a pirospaprikát és a vörösbort, majd újabb 20 percig főzte erős tűz felett.
Ha valaki mégis passzírozásra adja a fejét, azt az első 20 perces főzési fázis után megteheti, így tálalásnál már csak a szép halszeletek vannak a lébe, nálunk ez kimaradt, de nem zavart senkit. A végeredménnyel mindenki elégedett volt :-)
Halászléhoz való gyufatésztával tálaltuk.

Update: már jó ideje nem így készíti a halászlevet, hanem saját készítésű, tisztességes halalaplé sűrítménnyel.

Karácsonyi menü 2007


Idén nagyon kitolt velem a sors, egy makacs vírus ledöntött a lábamról 23-án és alig most kezdek lábadozni. Elmaradt egy sor betervezett finomság, köztük a már hagyományos gesztenyés-aszalt gyümölcsös pulykarolád meg a mákos bejgli is. Az ünnepi menü azért valóban ünnepi volt (bár én csak kóstolással járultam hozzá), ilyenkor jön jól, ha az ember lányának közel van az édesanyja és jól főz a párja :-)

Szenteste hagyományos karácsonyi menü volt: halászlé és erdélyi töltött káposzta, majd mindenféle finom sütemény.
Karácsony első napján fácán húsleves, vadliba és gyöngytyúk sütve, rizzsel és párolt savanyú káposztával.
Karácsony másnapján korhelyleves és marha pörkölt nokedlivel, a fiatal szekciónak csirkemelles, sajtszószos nokedli, mert van, aki még nem rajong az apja főztjéért...


2007. december 24.

Boldog Karácsonyt!

Karácsonykor:
Angyalok szállnak,
Híradást hoznak,
Béke jegyében,
Élet fényében,
Szentség lelkében,
Hívők hitében,
Krisztus képében
Földön jár az Isten.
Karácsonykor:
Harangok zúgnak,
Szent igék szólnak,
Imádság szárnyán,
Szíveknek vágyán,
Zsoltárok hangján,
Szeretet hídján,
Bocsánat útján
Mennyben jár az ember.

(Dömötör Tibor: Karácsony)

SZERETETTELJES BÉKÉS BOLDOG ÜNNEPET KÍVÁNOK minden kedves bloggertársamnak és olvasómnak!


A képek egy marcipán templomot ábrázolnak, mely élőben a székelyudvarhelyi holland pékségben tekinthető meg.

2007. december 21.

Kolbász és szalámi


Végy 30-35 % zsírtartalmú disznóhúst, kicsontozott őz vagy szarvashúst (3:1 arányban), daráld le és adj hozzá 10 kg húsonként 30 g őrölt fekete borsot, 25 g őrölt köményt, 70 g zúzott fokhagymát, 210-220 g durva sót és 170 g őrölt pirospaprikát (ha szereted a pikánsan csípőset, 10%-a lehet erős paprika). A fűszereket old fel kevés meleg vízben és add hozzá a húshoz.

az ott Dorka Babám kicsi keze:-) 

Dolgozd jól össze, készíts a masszából pár húsgolyót és süsd ki, mint a fasírtot - így letesztelheted, hogy elég sós, elég fűszeres-e. Ne aggódj, ha picit sósnak érzed, a kolbász mire megérik, pont jó lesz.


Hagyd pár órát érlelődni, majd töltsd kolbász és szalámi bélbe. Lógasd fel egy éjszakára, majd vidd a füstölőbe és adj neki hideg füstöt 2 napon át. Vidd haza és tedd hideg, de fagymentes, szellős helyre. Pár nap után már élvezheted is a "kenőkolbászt", friss kenyéren, lilahagymával! Az idő előrehaladtával a kolbász egyre szárazabb és finomabb. Ha jól beosztod, egész nyáron kitart :-)


Lesipecsenye puliszkával

Úri dolgom van, annak ellenére, hogy ma van a kolbásztöltés, sok a segítség, így a „fuss ki, öblítsd ki” szerep jutott nekem, még blogolni is ráérek mosogatás után. Nem így ÉP, aki éppen a kolbászhússal küzd...

A disznóvágási nap ebédje Erdélyben a lesi pecsenye. Attól lesi, hogy mindenki azt lesi, mikor lesz már készen :-) Puliszkával és savanyúsággal szokás enni, így tettünk ma mi is .

A titka: a még meleg húsból készül, ezt az ízt egyszer egy évben lehet produkálni, disznóvágáskor.
A kolbásznak előkészített húsdarabokból kiszedünk nem túl nagy darabokat és egy öntöttvas edényben feltesszük sülni egy pici vízzel. Zsiradékot enged magának. Sózzuk, borsozzuk és tetemes mennyiségű fokhagymából muzsdejt* készítünk, azt ráöntjük és vajpuhára pároljuk, majd szép pirosra sütjük.

  Hagyományosan, puliszkával és finom, saját készítésű vegyes savanyúsággal tálaltuk.

* A muzsdéjnak sok fajtája létezik: mindegyik alapja a zúzott fokhagyma: a legegyszerűbb, ha felöntjük szódával, vagy buborékos ásványvízzel és már kész is a musdéj. A szénsav ugyanis kiszívja a fokhagyma erejét, élénkíti az ízét.
Lehet variálni is: sóval kikeverni, ízesíteni citromlével, kevés olajjal, de ismerek olyan receptet is – főleg roston sült pisztránghoz szoktuk fogyasztani - amelyhez a zúzott fokhagymához, miután sóval és kevés olajjal „habosra” kevertem, hozzáreszelek egy friss paradicsomot (apró lyukú reszelőn) és csomborral ízesítem. De létezik majonézzel készített változat is, valahol olvastam, hogy ezt a francia konyha is használja. Igazából csak a fantázia szab határt a variációknak, de egy a lényeg: Erdélyben és egész román országban nem esznek flekkent, sült halat, malacot muzsdéj nélkül. A 21 év alatt, amióta itt lakom, sok barátunkkal megkedveltettük. Érdemes kipróbálni!

2007. december 20.

Egy zsák só... de milyen?!?

Ezennel jelentem, nálam hivatalosan is elkezdődött a Karácsony! :-)
Napok óta irigykedve olvasgatom lopott pillanatokban - az irodában, az év végi hajtás közepette - a kolleginák bejegyzéseit a finomabbnál–finomabb karácsonyi sütikről, lelkes készülődésről és azt hittem, nálam idén már csak az agybaj marad, annyira nem értem rá semmire. De eljött a mai nap és megtörtént a csoda, már a lelkemben is Advent van…Nagyon jól indult a napom, mert reggel fél kilenckor csöngetett a postás, kétszer :-) Hozott nekem egy zsák sót, méghozzá kézzel szedett Fleur de Sel de Guérande –ot, egyenesen Franciaországból. Régóta vágytam rá, de még nem volt hozzá szerencsém…


A Bűvös Szakács szerint „a fleur de sel, amit „sóvirágnak” szoktak fordítani, a sók fejedelme. A mindenkori tengerisó-hozam színe-javát jelenti: azt, ami a szárítómedencék vizének tetején csapódik ki, s onnan kézi erővel takarítják be. Különösen gazdag magnéziumban, kalciumban, jódban, nyomelemekben, a legjobb szezonban is legfeljebb a termés 4 százalékát teszi ki. Az ételt nem általánosan, hanem „mozzanatosan” sózza, ami érdekesebb, változatosabb összhatást teremt, mint az egyenletes „átsózottság”.

Guérande környékén több ezer éve működik a sóhalászat. A sógyűjtő (paludier) nagy tekintélyű kézműves, hisz tudja, hogyan kell a tengeri vízcseppből kicsalni a sókristályt. Sok család nemzedékek óta ezzel foglalkozik, pontosan ismerik a tenger, a nap és a szél járását, a csontjaikban érzik, hogy milyen lesz a szezon termése. (Általában májustól szeptemberig tart a betakarítás.) Egy ilyen sótelep a szél, a nap és a tenger energiájával működik. A parti sószárító medencéket a tengerszint alá építik agyagból, évről évre, a medencéket elválasztó magasított peremeken lehet közlekedni. Dagálykor árasztják el őket tengervízzel, majd idővel a vizet átterelik eggyel alacsonyabban fekvő, laposabb medencékbe, majd ennél is tovább, mígnem az utolsóban, a legsekélyebben kikristályosodik a só. Minden egyes medencének más neve van, az utolsó az „oeillet”.A fleur de sel alatt „termő” szürkés, tisztítatlan és nedves guérande-i só is kiváló termék, ellenőrzött és garantált minőség „

Ezzel a mennyekbe emelhetek majd egy lágy tojást, vagy egy egyszerű főtt vagy sült krumplit is!. Köszönöm, Mademoiselle!

Szerelem

...szeretjük a vadhúsokat...folyt. köv. (Szenteste)

Gyerekszáj: Anya, mit gondolsz, ismerték egymást?

2007. december 16.

Lélekmelengető forralt bor

Kint végre hó, sötét, hideg és karácsonyi vásár ideje. Mi más deríthetne jobb kedvre mint egy pohár meleg, fűszeres forralt bor? A forralt borban az a jó, hogy kortyolhatom egyedül, de még jobb ÉP-vel a karácsonyi vásáron a sült kolbász előtt, mellé (és után) vagy ha hazaértünk, pihenésképp a kályha mellett, melegedve.
A forralt borra talán a leginkább igaz, hogy ahány ház, annyi szokás és ahányszor készítem, mindig más!

Egy biztos: mindegyik meleg, és mindegyikben van bor. Hogy azon kívül még mi mindent teszünk bele? Fűszerek sokaságát, cukrot vagy mézet, gyümölcsöket frissen vagy aszalva. Hígít(hat)juk gyümölcslével vagy teával de azt sem tiltja törvény, hogy valamilyen erős, ízes szesszel – fehér rummal vagy pálinkával - erősítsük alkoholtartalmát és hatásosságát. A készítésnél talán a legfontosabb szempont, hogy kifogástalan minőségű bor legyen az alap. A bor fajtájának kiválasztásának csak az ízlésünk szab határt, erre iránymutató szabály nincs.(Mi évekig előnybe részesítettük a vörös fajtákat, de az utóbbi időben hódit a fehér) A legjobb, hogy otthon saját kezűleg is elkészíthetjük e számunkra kedves italt, mely ünnepi ételnek csak jóindulattal neveztető de élénkítőnek mindenképp, nálunk az Adventi időszak elengedhetetlen kelléke :-)

Amiből készült:
egy üveg vörösbor, nálam most Kiskőrösi kékfrankos
3 tk barna cukor
1 rúd fahéj
fél rúd vanília
5 szegfűszeg
3 hüvely zöld kardamom
1 csillagánizs
5 szem szegfűbors
1 chili paprika
pár szem aranymazsola

A bort és a többi hozzávalót króm edénybe öntöttem, majd forráspontig hevítettem (nem forraltam, mert az árt a bor aromájának), majd csészékbe töltve forrón kortyolgattuk.

2007. december 10.

Az én müzliszeletem: ronda és finom!


Régóta készülök müzliszeletet készíteni. Kutakodtam a neten és itt találtam útmutatást. Megfogadtam is, meg nem is, de hát ahány ház, annyi szokás, meg amúgy is egy vasárnap estén abból alkotok, ami itthon fellelhető.

25 dkg vajat,
10 dkg mézet,
3 ek melasz szirupot egy edényben összekészítettem.
50 dkg zabpelyhet, amit előzőleg (pár napja)sütőben megpirítottam
pár szem aszalt barackot, házi aszalású szilvát, almát és birset,
100 g kókuszreszeléket,
kb 100 g puffasztott rizst
250 g bio napraforgómagot,
100 g mazsolát,
200 g kesudiót, darabosra törve,
200 g jó minőségű étcsokit, nagyon apróra felaprítva,
50 g darált mogyorót,
3 ek búzacsírát
fél tk őrölt fahéjat alaposan összekevertem egy nagy tálba. A keverékből félkilónyit félretettem müzlinek, amit majd joghurttal vagy narancslével reggelire ehetnek a csibéim.

A vajat, a mézet és a melaszt egy lábasban addig melegítettem, míg a vaj és a méz elolvadt. Alaposan összekevertem a többi hozzávalóval és belesimítottam a legnagyobb tepsimbe, jól lenyomkodva, hogy összeálljon. Reggelig hűtőben dermedt, majd éles késsel egyforma szeletekre vágtam és egy jól zárható dobozba raktam, hogy sokáig friss maradjon. Nem mondható túl diétásnak, de legalább tudom, miből készült és mentes mindenféle műizétől )) És nagyon, nagyon finom!

2007. december 9.

Parasztvacsora

Az hatfogásos évzáró vacsora után egy igen ízletes, régen vágyott és tervezgetett „parasztvacsorán” voltunk tegnap barátainknál.

A vacsora stílusosan törkölypálinkával vette kezdetét, amíg minden elkészült, csipegettük B.Mama isteni házi sajtját, meg az utolsó falatokat egy őrségi kirándulás élményeiből, jóféle kiskőrösi Kékfrankos kíséretében.
Maga a vacsora: héjában sült krumpli, tejfölös mártogatós és citromos lilahagyma, lágy tojás és sült bacon kockák, aminek a kisült zsírjában – jó sok paprikával – tunkoltuk a sült krumplit.

Azt nem állítom, hogy jót aludtam utána, de mennyei volt!

2007. december 8.

Évzáró vacsora, 2007

Kiskőrösi „Gondűző” Borlovagrend 2007. évi évzáró vacsorája


Vacsora menü 2007. december 7.

Előétel:


Fűszeres kacsapástétom bacon kalodában, zellersaláta-gombóc kíséretében

1. EZERJÓ (2007) száraz fehérbor az Akker Pincétől
2. ARANY SÁRFEHÉR (2007) száraz fehérbor Szűcs Gyula pincéjéből


Leves:


Tárkonyos őzraguleves sonkás krumpligaluskával, lime-al ízesítve
1. RIZLINGSZILVÁNI (2007) száraz fehérbor az Akker Pincétől
2. BIO ARANY SÁRFEHÉR (2006) száraz fehérbor Filus János tanár úr pincéjéből



Meleg előétel:


Szarvasgerinc vadgombás burgonyapogácsán, áfonyaraguval, sült gesztenye őrizetében
1. CABERNET FRANC ROZÉ (2007) száraz bor dr. Kuti Mediterrán borászatából
2. KÉKFRANKOS ROZÉ (2007) száraz bor a Nagymestertől
3. KÉKFRANKOS ROZÉ (2007) száraz bor Szűcs Gyula pincéjéből

4. MEDITERRÁN CUVEÉ (Cabernet franc - Cabernet sauvignon selection 2007) száraz vörösbor dr. Kuti Mediterrán borászatából



Főétel:


Ropogós kacsacomb konyakban áztatva, kandírozott narancsos káposztával és fóliás burgonyával

1. KÉKFRANKOS ROZÉ (2007) száraz bor dr. Kuti Mediterrán borászatából

2. KADARKA (2006) száraz vörösbor Nikléczi András pincéjéből
3. CABERNET FRANC (2007) száraz vörösbor a Nagymestertől

4. CABERNET SAUVIGNON (2005) száraz vörösbor Nikléczi András pincéjéből

Desszert:



Mákos lütyü (pirított kalács, mazsolás vanília puding, citruslevek, fagylalt, pirított mandula, méz, tejszínhab)
1. . BIANCA (2007) félédes fehérbor dr. Kuti Mediterrán borászatából
2. BIO CSERSZEGI FŰSZERES (2007) félszáraz fehérbor Filus János tanár úr pincéjéből
3. CSERSZEGI FŰSZERES (2007) száraz fehérbor az Akker Pincétől



Sajttál


1. KOCSIS IRMA (2007) száraz fehérbor Szűcs Gyula pincéjéből

2. CHARDONNAY barrique (2005) száraz fehérbor dr. Kuti Mediterrán borászatából

3. KÉKFRANKOS ROZÉ (2007) száraz bor Újváriék pincéjéből

4. KÉKFRANKOS (2006) száraz vörösbor Nikléczi András pincéjéből

5. KISKŐRÖSI KADARKA (2005) száraz vörösbor az István Borháztól, a Borlovagrend Zászlós Bora

6. KÉKFRANKOS (2005) száraz vörösbor a Boranal Kft pincészetből

7. BLAUBURGER (2006) száraz vörösbor Dulai Bandi bácsi pincéjéből

8. BLAUBURGER (2006) száraz vörösbor a Szentpéteri családi pincészettől

A vacsorát Závorszki Gábor ífjú chéf komponálta és készítette a Kiskőrösi Szarvas Étterembe. A fogásokat kísérő borokat a lovagrend tagjai alkották.

2007. december 7.

Szélmalomharc

Tegnap ÉP szép nagy ajándékcsomaggal érkezett haza a munkahelyéről. Volt benne minden földi jó (legalábbis egy évvel ezelőtt ezt mondtam volna…) Kávék, egy hatalmas doboz bonbon, aranyfóliába csomagolt csoki karácsonyfadíszek, mogyorós csoki és két (!!!) 800 gr-os csomag Nesquick kakaópor. Na ennek örültem a legkevésbé, mert pici lányom azonnal lecsapott rá és kijelentette, hogy reggel kakaót szeretne inni, ebből, nem „azt a nemfinomat, amit te csinálsz” (Egyszer trükköztem: az általam bekevert, igazi kakaót becsempéztem egy nesquickes dobozba, de észrevette, hogy nem ugyanaz az íz, azóta nem kakaózik, mert én nesquicket nem vagyok hajlandó venni…). És ma reggel meg is itta a 2,5 dl kakaóját egy szuszra. Pedig minden reggel közelharcot kell vívnom vele, hogy megigya az 1dl bio sárgarépalevét és az 1dl bio aloe juice-t egy szem bio C vitamin tabletta kíséretében. Pedig minden reggel elmondom (hogy rögzüljön), hogy ha már enni nem hajlandó iskolába indulás előtt, legalább ez legyen a pocakjában, hogy figyelje meg, ő mennyivel ritkábban beteg, mint a többi osztálytársa, stb., stb. De időnként szélmalomharcot vívok, ha egészséges, vegyszermentes, jóízű élelmiszerrel akarom csemetéimet etetni.
Néha azért megpróbálom „nevelni” a környezetem: tegnap a suliban Mikulás partyra nem a tanárnő által kért édes vagy sós süteményt küldtem (persze süthettem volna, ha aranycsillagom nem este fél tízkor szól), hanem egy kilónyi pucolt, csinosan feldarabolt jó édes sárgarépát, amit tudom, hogy minden gyerek szívesen rágcsál. És jól gondoltam, el is fogyott. És minden alkalommal tiltakozok, ha gyenge minőségű édességet, műaromás cukorkát, műízű (békanyál) üdítőt, „mártott szeletet” (vagy szemetet) látok a gyerekek keze ügyében. Mert nem lehetek mindenhol ott és kell még egy pár év, hogy magától is rájöjjön, nem kell mindent megenni, amit „finomnak” érez.
De néha az egész kész szélmalomharc…És van, aki emiatt még sznobnak is tart…

2007. december 6.

Utolsó szál...

Az utolsó falatok az utolsó szál tavalyi kolbászunkból lilahagymával, friss rozskenyérrel, végre egy olyan napon, amikor nem tárgyalok és BEHAGYMÁZHATOK már délelőtt :))
És ha marad a hideg, nem várunk januárig a kolbászkészítéssel!

2007. december 3.

Próbavacsora


2007 december 7-én este kerül megrendezésre a Kiskőrösi „Gondűző” Borlovagrend 2007. évi évzáró vacsorája

Menü:

Fűszeres kacsapástétom bacon kalodában, zellersaláta-gombóc kíséretében

Tárkonyos őzraguleves sonkás krumpligaluskával, lime-al ízesítve

Szarvasgerinc vadgombás burgonyapogácsán, áfonyaraguval, sült gesztenye őrizetében*

Ropogós kacsacomb konyakban áztatva, kandírozott narancsos káposztával és fóliás burgonyával

Mákos lütyü (pirított kalács, mazsolás vanília puding, citruslevek, fagylalt, pirított mandula, méz, tejszínhab)

Sajttál

A fogásokhoz összesen 23 bort kóstolunk. Múlt héten volt szerencsém mindezt végigkóstolni a próbavacsorán, naaaagyon elégedett voltam :)))) (és nem csak én!)


Részletek a hétvégén következnek…

* A képen a szarvasgerinces meleg előétel látható